Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea

buna ziua la toata lumea...
lucrez intr-o firma in domeniul privat,cu doar 4 angajati;
astazi am primit urmatoarea decizie: "Incepind cu data de 04-02-2010,inceteaza contractul individual de munca , in temeiul art.65(1) din legeanr.52/2003(codul munci)"
am doua intrebari :
-am dreptul la un salariu compensatoriu
-cite ore se lucreaza in perioada de 20 zile preaviz
1. potrivit art.78 alin.1 din CCMN, aveti dreptul la cel putin un salariu compensatoriu

2. In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
da aveti dreptul la un salariu compensator!
8h sau 4h in functie de cum ati stabilit.
C.M.RICHARD a scris:

buna ziua la toata lumea...
lucrez intr-o firma in domeniul privat,cu doar 4 angajati;
astazi am primit urmatoarea decizie: "Incepind cu data de 04-02-2010,inceteaza contractul individual de munca , in temeiul art.65(1) din legeanr.52/2003(codul munci)"
am doua intrebari :
-am dreptul la un salariu compensatoriu
-cite ore se lucreaza in perioada de 20 zile preaviz

Absolut corect ce au spus colegii mei anterior.... salariu compensatoriu in cuantumul minim a unui salariu de incadrare si in perioada peravizului puteti lucra 4H/zi pe toata durata acestuia sau 8 h/zi timp de 10 zile din cele 20 de preaviz, CIM incetand totusi la expirarea celor 20 zile de preaviz.

Am intervenit pentru ca am o nelamurire...... dumneavoastra mentionati ca ati primit azi (05.02.2010) decizia de concediere in care se mentioneaza......"Incepind cu data de 04-02-2010,inceteaza contractul individual de munca , in temeiul art.65(1) din legeanr.52/2003(codul muncii)". Este corect ceea ce ati scris?
Daca este corect, atunci decizia dumneavoastra de concediere este nula pe motiv de viciu de procedura cat si ca viciu de forma.

Contractul dumneavoastra de munca inceteaza conform art.65(1) din Codul Muncii, nu in data de 04.02.2010 ci la data expirarii perioadei de preaviz de 20 zile lucratoare, preavizul putand sa inceapa abia in ziua urmatoare celei in care v-a fost comunicat, respectiv 06.02.2010. Si legea in baza careia va este desfacut contractul de munca nu este L52/2003 ci L53/2003, asa ca vorbiti cu angajatorul sa refaca documentele ca altfel il dati in judecata si castigati cu ochii inchisi.

Succes !
C.M.RICHARD a scris:

buna ziua la toata lumea...
lucrez intr-o firma in domeniul privat,cu doar 4 angajati;
astazi am primit urmatoarea decizie: "Incepind cu data de 04-02-2010,inceteaza contractul individual de munca , in temeiul art.65(1) din legeanr.52/2003(codul munci)"
am doua intrebari :
-am dreptul la un salariu compensatoriu
-cite ore se lucreaza in perioada de 20 zile preaviz

Imi este teama ca ati primit direct decizia de incetare CIM nu preavizul. In acest caz o puteti contesta pentru ca nu ati primit preavizul, asta in cazul in care nu ati semnat fara sa stiti atat decizia cat si un preaviz antedatat.
Ati mai semnat ceva in afara de deciezie?
Are dreptate @adelaida_07, nu reiese din ce ati scris ca ar fi vorba de vreun preaviz, cred ca el tocmai a expirat pe 03.02.2010. In schim aveti dreptul la salariul compensatoriu.