Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 333/2003
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 333/2003

Am primit o instintare de la politia rurala in care eu sunt obligat in 30 de zile sa-mi dotez spatiul comercial cu sisteme tehnice de paza si alarmare. In caz contrar voi fi amendat cu suma de la 2000 la 5000lei.

Mentionez ca spatiul comercial este deja protejat cu grilaje, obloane, sisteme de iluminat, gard de beton inalt.
Nu am inteles daca legea 333/2003 se refera sa-mi protejez bunurile cu toate sistemele enumerate sau doar la alegere.
Nu este la alegere. Legea prevede ca : "La unitatile unde nu este posibila realizarea unui sistem de paza organizat,conducatorii acestora sunt obligati sa execute împrejmuiri, grilaje, obloane, încuietori sigure, iluminat de securitate, sisteme de alarma sau alte asemenea mijloace necesare asigurarii pazei si integritatii bunurilor."
Dl. consilier, dvs. ziceti ca toate ... minunile acelea separate prin virgula si-n coada carora se afla exprimarea "sau alte asemenea mijloace" ar trebui sa ma duca pe mine cu gandul ca sunt cumulative si nu exemplificative??

Ma tem ca eu nu pot sa-i dau textului aceasta interpretare.

Sau, ca sa inteleaga si altii despre ce vorbesc, una e sa zic:
- Am in cos mere, pere si prune.
si cu totul alta
- Voi pune in cos mere, pere, prune sau alte asemenea fructe
romascanu, moderator
Se vede cat se poate de clar din textul de lege, ca acele conditii sunt exemplificative, proprietarul avand posibilitatea de a opta pentru oricare din ele, sau dupa caz, pentru toate, (sau altele) cu scopul final de a asigura paza si integritatea bunurilor. :)
Si daca aceste enumerari sunt exemplificative de unde vin aceste aberatii si amenintari cu amenzi din partea politiei? Ei, totusi , au vazut ca unitatea mea comerciala este deja protejata.
Nu sunt aberatii din partea politiei, textul de lege citat mai sus de domnul Radu Alexandru poate fi interpretat, in opinia mea, si asa cum a precizat dansul si poate fi interpretat si asa cum a aratat doamna Romascanu.

Textul de lege este foarte prost, nu prost.