Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Povesti cu talc / cu morala. Sfaturi pentru viata si ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Povesti cu talc / cu morala. Sfaturi pentru viata si altele pe tema.

Învaţă de la ape să ai statornic drum;
Învaţă de la flăcări că totu-i numai scrum;
Învaţă de la umbra să taci şi să veghezi;
Învaţă de la stânca cum neclintit să crezi;
Învaţă de la soare cum trebuie s-apui;
Învaţă de la piatră cât trebuie să spui;
Învaţă de la vântul ce-adie pe poteci
Cum trebuie prin lume de liniştit să treci;
Învaţă de la toate, căci toate-ţi sunt surori
Cum treci frumos prin viaţă, cum poţi frumos să mori.
Învaţă de la vierme că nimeni nu-i uitat;
Învaţă de la nufăr să fii mereu curat;
Învaţă de la flăcări ce-avem de ars în noi;
Învaţă de la apă să nu dai înapoi;
Învaţă de la umbră să fii smerit ca ea;
Învaţă de la stâncă să-nduri furtuna grea;
Învaţă de la soare ca vremea să-ti cunoşti;
Învaţă de la stele că-n cer sunt multe oşti.
Învaţă de la greier, când singur eşti, să cânţi;
Învaţă de la lună să nu te înspăimânţi;
Învaţă de la vulturi când umerii ţi-s grei,
Si du-te la furnică şi vezi povara ei;
Învaţă de la floare să fii gingaş ca ea
Învaţă de la miel să ai blândeţea sa
Învaţă de la păsări să fii mai mult în zbor;
Învaţă de la toate că totu-i trecător;
Ia seamă, fiu al jertfei prin lumea-n care treci
Să-nveţi din tot ce piere cum să trăieşti în veci... :)
Gandire pozitiva

Sunt recunoscator / recunoscatoare :
Sotiei / sotului care sforaie toata noaptea, pentru ca doarme acasa cu mine si nu cu altcineva !
Fiicei mele adolescente care se plange ca trebuie sa spele vasele, pentru ca inseamna ca este acasa si nu pe strazi.
Impozitelor pe care le platesc, pentru ca inseamna ca sunt angajat.
Murdariei de curatat dupa o petrecere, pentru ca inseamna ca am fost inconjurat de prieteni.
Hainelor care sunt putin cam stramte, pentru ca inseamna ca am destul de mancare.
Umbrei mele care ma insoteste la munca, pentru ca inseamna ca sunt afara la lumina soarelui.
Podelei care trebuie stearsa si ferestrelor care trebuiesc spalate, pentru ca inseamna ca am o locuinta.
Tuturor nemultumirilor la adresa guvernului pe care le aud, pentru ca inseamna ca avem libertatea cuvantului.
Locului de parcare pe care il gasesc tocmai la capatul parcarii, pentru ca inseamna ca pot sa merg si ca am fost binecuvantat cu un mijloc de transport.
Zgomotului pe care trebuie sa-l suport de la vecini, pentru ca inseamna ca pot auzi.
Gramezii de rufe de spalat si calcat, pentru ca inseamna ca am haine de imbracat.
Oboselii si durerilor musculare la sfarsitul unei zile, pentru ca inseamna ca am fost capabil sa muncesc din greu.
Soneriei care ma trezeste in zorii zilei, pentru ca inseamna ca sunt viu.
Pentru e-mail-urile pe care le primesc, deoarece inseamna ca am prieteni care se mai gandesc la mine.
In loc de morala, un sfat ....
Incercati sa ganditi pozitiv ... doar avem atatea daruri ... pe care le uitam, din pacate !
Intamplare (putin politica ….)
Un tânăr mergea pe jos printr-un sat şi la un moment dat decide să ia o pauză.
Se aşează pe o bancă, unde se afla un om mai în vârstă şi încep, firesc, să vorbească despre ţară, guvern, despre legiuitori şi cei asemenea lor.
Domnul îi spune tanarului:
- Eu îi compar pe parlamentari şi pe alţii asemenea cu o broasca ţestoasă aşezată pe un stâlp.
Intrigat, tânărul ii spuse:
- Eu nu înţeleg aceasta analogie ... Ce vreţi să spuneţi, domnule ?
Domnul a explicat:
- Dacă te plimbi prin ţară şi vezi cumva o broască ţestoasă stând in echilibru pe capătul de sus al unui stalp, ce poţi să te-ntrebi?
Văzând nedumerirea de pe faţa tânărului, continuă cu explicaţia:
- În primul rând: Nu intelegi cum a ajuns acolo.
- În al doilea rând: Nu poţi să crezi că stă acolo.
- In al treilea rând: Ştii sigur că nu ar fi putut să ajungă acolo singură.
- In al patrulea rând: E clar că n-are ce căuta acolo.
- In al cincilea rand: Eşti convins de faptul că aceasta nu va face nimic folositor cât timp stă acolo.
Concluzia:
Singurul lucru raţional ar fi s-o ajuţi să coboare, dar ca să o ajuţi să coboare trebuie să fii acolo.
Morala este o intrebare.
O batrana vinde usturoi la un colt de strada.
O doamnă a întrebat:
-Cu cât vinzi usturoiul ?
Bunica a răspuns:
-1 leu legatura, doamnă !
-Dacă îmi dați 6 legaturi pentru 4 lei, il iau, dacă nu, mă duc la altcineva ...
Bunica a răspuns:
-Vă dau usturoiul la orice preț doriți, doamnă. Este un început bun pentru mine, pentru că nu am vândut nimic toată ziua și am nevoie de bani pentru a supraviețui.
Doamna a luat usturoiul la prețul cerut și a plecat zâmbind, simțind fericirea victoriei. S-a urcat în mașina ei scumpă și s-a dus la restaurant să ia prânzul cu o prietena. După un prânz copios, în farfurii a mai rămas multă mâncare pe care cele doua nu au putut-o mânca. Proprietarul restaurantului a venit la masă să verifice dacă totul este în regulă. Doamna l-a întrebat cât costă totul, iar el a răspuns imediat, 170 lei. Ea i-a dat 200 lei și i-a spus să păstreze restul.
Povestea asta arată destul de normală pentru proprietarul unui restaurant de lux, dar nu și pentru o bunică care vinde usturoi !..
Întrebarea
De ce trebuie să ne dovedim mereu puterea când cumpărăm de la săraci ?
De ce suntem generoși cu cei care nu ne cer să facem asta ?
Zece feluri de a iubi (morala crestina)
1. Asculta si nu intrerupe (Pilde 18, 13)
2. Vorbeste si nu acuza (Iacov 1, 19)
3. Daruieste si nu te zgarci (Pilde 21, 26)
4. Promite si nu amana (Pilde 13, 12)
5. Raspunde si nu contrazice (Pilde 15, 17)
6. Cedeaza si nu pretinde (Efeseni 4, 2)
7. Munceste si nu carti (Filipeni 2, 14)
8. Crede si nu te indoi (1 Corinteni 13, 7)
9. Iarta si nu invinui (Coloseni 3, 13)
10. Roaga-te neincetat pentru toti (Efeseni 6, 18)
Sensei discuta cu unul dintre discipolii sai:
-Ca sa traiesti linistit, evita idiotii.
-Dar cum sa recunosc un idiot, sensei ?
-Foarte simplu: un idiot stie tot, a trait tot, se pricepe la tot. Nu te asculta cand vorbesti, nu accepta sfaturi, te contrazice la orice ai de spus, te corecteaza, iti explica orice.