Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Povesti cu talc / cu morala. Sfaturi pentru viata si ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Povesti cu talc / cu morala. Sfaturi pentru viata si altele pe tema.

Învaţă de la ape să ai statornic drum;
Învaţă de la flăcări că totu-i numai scrum;
Învaţă de la umbra să taci şi să veghezi;
Învaţă de la stânca cum neclintit să crezi;
Învaţă de la soare cum trebuie s-apui;
Învaţă de la piatră cât trebuie să spui;
Învaţă de la vântul ce-adie pe poteci
Cum trebuie prin lume de liniştit să treci;
Învaţă de la toate, căci toate-ţi sunt surori
Cum treci frumos prin viaţă, cum poţi frumos să mori.
Învaţă de la vierme că nimeni nu-i uitat;
Învaţă de la nufăr să fii mereu curat;
Învaţă de la flăcări ce-avem de ars în noi;
Învaţă de la apă să nu dai înapoi;
Învaţă de la umbră să fii smerit ca ea;
Învaţă de la stâncă să-nduri furtuna grea;
Învaţă de la soare ca vremea să-ti cunoşti;
Învaţă de la stele că-n cer sunt multe oşti.
Învaţă de la greier, când singur eşti, să cânţi;
Învaţă de la lună să nu te înspăimânţi;
Învaţă de la vulturi când umerii ţi-s grei,
Si du-te la furnică şi vezi povara ei;
Învaţă de la floare să fii gingaş ca ea
Învaţă de la miel să ai blândeţea sa
Învaţă de la păsări să fii mai mult în zbor;
Învaţă de la toate că totu-i trecător;
Ia seamă, fiu al jertfei prin lumea-n care treci
Să-nveţi din tot ce piere cum să trăieşti în veci... :)
Povata
Ai grija ce spui, ai grija ce faci,
Ai grija la ganduri cand suferi si taci,
Ai grija durerea sa n-o-mparti oricui,
Ai grija puterea sa n-o scapi hai-hui,
Ai grija in viata cu cine pornesti,
Ai grija in suflet pe cine primesti,
Ai grija de trupul ce-l ai imprumut,
Ai grija de timpul ce nu-i de pierdut,
Ai grija de aer, de cer, de pamant,
Ai grija de suflet, de tot ce-i mai sfant,
Ai grija urmasii atent sa ti-I cresti,
Prin faptele tale exemplu le esti,
Ai grija prieteni sa ai potriviti,
Ai grija dusmanii sa stii sa-I eviti,
Ai grija lumina sa n-o pierzi dormind,
Ai grija de tine sa nu mori traind,
Ai grija speranta sa n-o pierzi nicicand,
Ai grija iubirea sa n-o scapi visand,
Ai grija greseala sa nu o renegi,
In viata ce semeni aceea culegi !
Autor: Licuta Pantia.
Ce este otrava ?
Orice reprezinta mai mult decat necesitatea noastra este otrava.
Poate fi putere, avere, foame, ego, aviditate, lene, iubire, ambitie, ura sau orice altceva.

Ce este frica ?
Neacceptarea nesigurantei.
Daca acceptam nesiguranta, frica se transforma in aventura.

Ce este invidia ?
Neacceptarea binelui din altii.
Daca acceptam acest bine, invidia se transforma in inspiratie.

Ce este furia ?
Neacceptarea lucrurilor pe care nu le putem controla.
Daca le acceptam, furia se transforma in toleranta.

Ce este ura ?
Neacceptarea unei persoane asa cum este.
Daca acceptam persoana neconditionat, ura se transforma in iubire.
Viata e ca o masa la restaurant.
„Copilaria – din partea casei
Maturitatea – felul de baza
Batranetea – desertul
Moartea – nota de plata.”
(Horatiu Malaele)
Cum sa recunosti un idiot ?
-El a trait totul;
-El a vazut totul;
-El cunoaste totul;
-El este cel mai mandru;
-El nu accepta nici un sfat;
-El te contrazice la orice spui;
-El se considera buricul pamantului.
DALAI LAMA - 10 HOTI DE ENERGIE- Reguli simple
Dalai Lama, marele lider spiritual tibetan, ne dezvaluie care sunt lucrurile care ne “fura” energia, atragand atentia asupra celor 10 “hoti de energie” si a modului in care ne putem proteja impotriva lor.
Energia pe care o avem este mina de aur pentru suflet, este combustibilul care ne pune in miscare. Ea trebuie conservata, regenerata, folosita in mod constructiv caci nu este inepuizabila. Putem sa oferim din aceasta pretioasa energie pentru a face bine, dar nu trebuie sa lasam ca lucrurile si oamenii negativi si toxici sa ne priveze de ea, sa o consume ei in locul nostru.
Conform informatiilor care circula pe internet si au facut inconjurul lumii, Dalai Lama, marele lider spiritual tibetan, ne dezvaluie care sunt lucrurile care ne “fura” energia, atragand atentia asupra celor 10 “hoti de energie” si a modului in care ne putem proteja impotriva lor. Calugarul budist ne ofera totodata si sfaturi menite sa ne ajute sa identificam acesti hoti de energie.
Fii bun ori de cate ori este posibil. Este intotdeauna posibil. (Dalai Lama)
1. Renunta la oamenii care vin la tine doar pentru a se plange, pentru a-si spune nemultumirile, problemele, povestile, dezastrele lor, fricile si opinii pline de judecata despre ceilalti. Daca vezi ca cineva incearca sa gaseasca un cos pentru a-si arunca gunoiul, nu iti lasa mintea sa absoarba tona de negativitate.
2. Plateste-ti datoriile la timp. In acelasi timp, incearca sa recuperezi banii de la cel care ti-i datoreaza sau alege sa renunti la ei, daca acest lucru este im
3. Tine-ti promisiunile. Daca nu ai reusit sa le indeplinesti, intreaba-te de ce, de ce opui rezistenta. Ai intotdeauna dreptul sa te razgandesti, sa iti ceri scuze, sa te revansezi, sa renegociezi sau sa oferi o alternativa la promisiunea incalcata. Ai insa grija sa nu devina un obicei. Cea mai usoara modalitate de a evita sa faceti ceva ce nu va doriti este sa spuneti “NU” de la inceput.
4. Ori de cate ori este posibil, renunta la sarcinile care nu iti fac placere sau deleaga din ele altcuiva si petrece cat mai mult timp facand ceea ce iti place.
5. Ofera-ti permisiunea de a te odihni daca te afli intr-un moment in care ai nevoie de odihna si ofera-ti permisiunea de a actiona daca este momentul oportun.
6. Arunca, strange si organizeaza, nimic nu iti va fura mai multa energie decat un loc dezordonat si plin de lucruri din trecut de care nu mai ai nevoie si care nu iti mai sunt de niciun folos.
7. Acorda prioritate sanatatii tale. Accepta ca uneori corpul tau nu poate functiona la capacitate maxima. Ia-ti pauze in acel moment.
8. Confrunta situatiile toxice pe care le tolerezi in prezent, ajuta un prieten sau un membru al familiei,si ia masurile necesare pentru a nu mai tolera actiunile toxice ale partenerului/ prietenilor.
9. Accepta. Acest lucru nu inseamna sa renunti, insa nimic nu te face sa pierzi mai multa energie decat sa te impotrivesti si sa lupti impotriva unei situatii pe care nu ai cum sa o schimbi.
10. Iarta. Lasa in urma o situatie care iti cauzeaza durere, intotdeauna poti alege ca durerea respectiva sa devina doar o amintire.