avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promovarea conform Legii 330/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promovarea conform Legii 330/2009

La data de 01.11.2007, am fost angajat in urma promovarii concursului in cadrul I.S.U. “DUNAREA” al judetului Braila ca personal contractual (muncitor calificat I-VI, in meseria de zugrav-vopsitor cod C.O.R. 714102, post prevazut in cadrul serviciului logistic facand parte din grupa reparatii si intretinere immobile), avand ca indatoriri in fisa postului intocmita in cadrul unitatii efectuarea de zugraveli si vopsitorii interioare si exterioare. In cadrul acestei grupe mentionate mai sus au mai fost incadrati si un electrician si un instalator.
Am absolvit liceul ethnic de constructii cu diploma de bacalaureat,in urma caruia am obtinut Certificatul de calificare in meseria de constructor finisor,fapt precizat in Cadrul National al Calificarilor din Romania, Nomenclatorul Calificarilor Profesionale, ca fiind de nivelul 3 de calificare (N3)-tehnician,dovedit si prin o adeverinta emisa de grupul scolar Edmond Nicolau Braila si a Hotararii Guvernului nr.1246 din 06.12.2001,privind sistemul de certificare a nivelurilor de calificare prin invatamantul professional,liceal-filiera tehnologica,vocationala si postliceal.
Aceasta face dovada ca sunt calificat in meseriile de Zugrav-Vopsitor cod C.O.R.714102, Tapetar cod C.O.R. 714101, Montator pereti si plafoane gips carton cod C.O.R. 713406, Mozaicar-faiantar cod C.O.R. 713203,Parchetar-linolist cod C.O.R. 713204, Zidar-rosar-tencuitor cod C.O.R. 712205, Montator placaje interioare si exterioare cod C.O.R. 713202, Izolator termic cod C.O.R. 713405,etc.
Inca de la angajare cei doi colegi ai mei(din grupa reparatii si intretinere immobile),respective electricianul si instalatorul executa numai activitati specifice meseriilor pentru care au fost angajati, eu am desfasurat si desfasor in continuare activitati specifice meseriilor enuntate mai sus,in plus fata de cea pentru care am fost angajat,astfel incat am solicitat in mai multe randuri comenzii unitatii a se analiza posibilitatea trecerii postului de zugrav-vopsitor, in unul de nivel imediat superior,care sa cuprinda toate meseriile in care sunt calificat sip e care le execute in cadrul unitatii ,singur, in timpul normal de lucru,tinandu-se cont de nivelul studiilor,complexitatea,diversitatea,dificultatea activitatilor specifice,astfel incat remunerarea sa fie in raport cu munca depusa,cantitatea si calitatea acesteia(acest lucru fiind posibil si conform art.8 pct.2 din Legea 330/2010.
Mentionez faptul ca angajarea mi s-a facut la categoria a –V –a din legea salarizarii aflata in vigoare in anul 2007,avand astfel cel mai mic salariu dintre toti angajatii.
Mentionez faptul ca in urma raportului depus si inregistrat cu nr.685 din 12.10.2009,mi s-a adus la cunostiinta de catre seful biroului resurse umane ca cele solicitate de mine nu sunt cuprinse in bugetul pe anul 2009,si ca va trebui sa astept aprobarea bugetului pe anul 2010, iar in urma unei evaluari a activitatilor desfasurate de mine in cadrul unitatii si a unui raport intocmit de catre seful meu direct,se vor putea analiza cele solicitate de mine.
Astfel,in luna ianuarie 2010 am depus din nou raportul inregistrat cu nr.9 din 06.01.2010 prin care am solicitat aceleasi lucruri mentionate mai sus,iar raspunsul a fost ca in anul 2007 am depus cerere de inscriere la concurs pentru ocuparea unui post de personal contractual ,post prevazut in cadrul Serviciului Logistic-compartimentul Administrativ-Echipa de reparatii si intretinere immobile,iar denumirea postului a fost de muncitor calificat VI-I. Mentionez faptul ca la angajare a fost contditie sa am terminat liceul cu diploma de bacalaureat sis a fiu posesorul a calificarii de zugrav-vopsitor.
In continuare detaliez activitatile pe care lam executat in cadrul unitatii in perioada 01.11.2007-01.12.2009, dupa cum urmeaza:
-raschetat pereti si tavane = 1.375 mp;
-amorsat pereti si tavane = 1.422 mp;
-aplicat glet la pereti si tavane = 1.203 mp;
-fixat coltare din Al = 378 ml;
-aplicat var lavabil la pereti si tavane = 1.615mp;
-aplicat tinci la pereti si driscuirea acestuia = 217 mp;
-reparatii glafuri geamuri si usi termopan cu mortar = 151 ml;
-montat faianta = 28,25 mp;
-montat gresie = 133 mp;
-montat parchet = 44.20 mp;
-montat mocheta = 14,50 mp;
-turnat sapa de egalizare grosime 3-8cm = 87 mp;
-efectuat tencuieli la pereti = 219 mp;
-lucrari de zidarie = 9 mp;
-montat usi metalice si termopan = 3 buc.;
-efectuat pereti,plafoane,masti din gips carton = 54,26 mp;
-aplicat vopsea la pereti si tavane = 61,85 mp;
-lacuit parchet = 29 mp;
-efectuat hidroizolatie cu membrane bituminoasa la acoperisul I.S.U. = 687 mp.
Dupa cum se observa activitatile desfasurate sunt diverse,intrucat in cadrul unitatii nu se fac numai acvtivitati de intretinere si reparatii ci de amenajari interioare(reparatii capitale)
Avand in vedere cele relatate , doresc sa stiu cum se pot rezolva favorabil cele mentionate mai sus.

Alte discuții în legătură

Promovarea conform legii 330/2010 ContSters97289 ContSters97289 La data de 01.11.2007, am fost angajat in urma promovarii concursului in cadrul I.S.U. “DUNAREA” al judetului Braila ca personal contractual ... (vezi toată discuția)
Incadrare gresita ContSters97289 ContSters97289 Subsemnatul State Valentin,domiciliat in Braila str.Rosiorilor nr.43,bl.C6,sc.2,etj.4,apt35 ,va aduc la cunostiinta urmatoarele: La data de ... (vezi toată discuția)
Promovarea conform legii 330/2009 ContSters97289 ContSters97289 Subsemnatul State Valentin, domiciliat in Braila, str.Rosiorilor, nr.43, bl.C6, sc.2, etj.4, apt.35,va aduc la cunostiinta urmatoarele: La data ... (vezi toată discuția)