Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bugetarii sunt obligati sa integistreze contractele de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bugetarii sunt obligati sa integistreze contractele de munca la ITM?

Buna ziua,o lamurire va rog:

Contractele de munca incheiate de unitati bugetare pe perioada determinata trebuie inregistrate si la ITM sau numai la unitatea respectiva?
Buna ziua !
Toate contractele de munca, cu exceptiile prevazute de lege( salariati civili din M.Ap.N., M.I., etc.), se inregistreaza la ITM.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Nu este adevarat ... institutiile publice nu inregistreaza niciun c.i.m. la ITM, ei au doar obligatia de a transmite electronic registrul de evidenta al salariatilor.
vorbiti cumva despre programul REVISAL?altceva nu stiu sa existe !daca da este un termen pentru predarea acestuia?Multumesc mult!
Da, este vorba despre programul REVISAL ... termenele sunt aceleasi ca si pentru cei din sectorul privat, si anume:
- c.i.m. se transmite cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat,
- deciziile de incetare a c.i.m. se vor transmite la data incetarii contractului individual de munca al acestuia
Institutiile bugetare nu inregistreaza cim-urile la ITM...doar REVISAL.