Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire -explicatie va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire -explicatie va rog

Situatia este urmatoarea:
sot , sotie 2 copii
sotia moare
sotul se recasatoreste , iar cea de a doua sotie are deja o fiica din alta casatorie. In acest timp sotul dobandeste prin donatie o casa de la fratele sau.
Cea de a doua sotie pleaca de la sot dupa 2 ani ,dar nu divorteaza pana la moarte.
Sotul moare , cea de a doua sotie moare.
Cum se imparte mostenirea?
Va multumesc!
vin la mostenirea defunctului doar cei 2 copii recunoscuti de acesta
in lipsa de testament, sotul este mostenit de cei doi copii din prima casatorie, iar sotia de fiica sa din casatoria anterioara.
Sa inteleg ca fiicei ii revine o patrime din mostenire?
daca intre ultimii doi, sotul a murit primul, atunci sotia supravietuitoare mosteneste 5/8 din masa succesorala si cei doi copii impreuna 3/8
daca sotia de-a doua a murit prima sotul primeste 5/8 iar fiica 3/8

la succesiunea dupa prima sotie, sotul a primit 5/8 iar copii 3/8
eu asa stiu
Mentionez ca imobilul este dobandit prin donatie de catre sotul decedat de la fratele acestuia ( donatia este facuta de fratele sau pe numele lui, al sotului decedat ,nu si pe numele sotiei ,desi cei doi erau casatoriti)
Sotul moare primul , in nov 2005 , iar sotia in martie 2006.
Problema este cat mosteneste fiica celei de a doua sotii ?
O patrime , venind la mostenire prin reprezentare , sau cum?
Multumesc!