Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intermediere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intermediere

Se poate ca o persoana fizica sa intermedieze obtinerea unei sponsorizari pt un spectacol?Mie nu mi se pare ca ar trebui sa se autorizeze ca si impresar artistic pt ca obiectul nu e acelasi...
(Art. 1. - Prin impresar artistic se înţelege persoana fizică sau juridică care, în baza unei înţelegeri scrise cu un artist interpret sau executant, acţionează în numele şi pe seama acestuia pentru identificarea posibilităţilor de execuţie ori interpretare a unor opere literare sau artistice. )
si inca ceva, exista vreo reglementare care sa impuna limita maxima/minima la procentul pe care urmeaza sa-l ia intermediarul?

ca sa incheie un contract de intermediere ar trebui sa se autorizeze ca PFA?
anca_diana, utilizator
una e intermediere pt sponsoriare spectacol si alta e impresariatul artistic.
ce vrei de fapt? sponsorizare sau imrepsariat? fii mai clara te rog!
vreau sa gasesc sponsori pentru un spectacol de teatru
ok, atunci ai posibilitatea de a incheia contract de sponsorizare cu fiecare dintre sponsori. ;)
in numele beneficiarului care este teatrul respectiv?
dar eu persoana fizica pot face asa ceva fara sa ma autorizez ca PFA sau fara sa fiu SC?
poti incheia un C.I.M. cu teatru in care sa stipulezi drepturile si indatoririle pe care le ai