Este influențată demontarea chiriei in cazul in care subiectul devine succesor al proprietarului?
Mai exact subiectul este fiul proprietarului și după decesul acestuia rămân moștenitori: soția și cei doi fii(ambii căsătoriți). In acest caz se consideră că unul dintre fii deține locuință în devălmășie și nu poate beneficia de decontare a chiriei, militar fiind?
Da, faptul că este moștenitor și coproprietar al locuinței poate fi un motiv legal de respingere a cererii de decontare a chiriei, chiar dacă nu folosește locuința. Se poate cere o opinie oficială scrisă de la compartimentul juridic al unității MApN sau se poate contesta o eventuală decizie negativă în instanță.
Drept de uzul fruct
sweden
Buna ziua,
Am o intrebare legata de uzul frunct in contextul unei mosteniri. In urma testamentului, o persoana lasa dupa deces un apartament de 3 camere ... (vezi toată discuția)