Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul impozit profit ptr.2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul impozit profit ptr.2010

Potrivit Ord.nr.200/2010 indicele de inflatie luat in calcul la calculul platilor anticipate a impozitului pentru 2010 este 3,5%.
Vom calcula impozitul trimestrial luand in calcul impozitul pe profit datorat pentru anul precedent (2009),inmultit cu indicele de inflatie (3,5%) si impartit la 4 (trimestre).
Intrebarea mea este: vom mai compara suma rezultata din acest calcul, cu impozitul minim datorat anual conf.transelor din OUG.34 ,urmand sa platim suma cea mai mare sau nu ?
camicami a scris:

Potrivit Ord.nr.200/2010 indicele de inflatie luat in calcul la calculul platilor anticipate a impozitului pentru 2010 este 3,5%.
Vom calcula impozitul trimestrial luand in calcul impozitul pe profit datorat pentru anul precedent (2009),inmultit cu indicele de inflatie (3,5%) si impartit la 4 (trimestre).
Intrebarea mea este: vom mai compara suma rezultata din acest calcul, cu impozitul minim datorat anual conf.transelor din OUG.34 ,urmand sa platim suma cea mai mare sau nu ?

Da, platim suma cea mai mare! #-o
Bine dar iasa niste sume astronomice.Adica daca anul trecut am platit tot anul 12.000 lei acum platesc pe trim 12.000/4=3000*3.5=10.500lei,brrr.....gresesc undeva....sigur ,imposibil.
Ati omis faptul ca indicele de inflatie este 3.5%.
Adica 12.000/4=3.000+(3.000*3.5%)=3.000+105=3.105 lei
Multumes frumos,asa mai merge:rolleyes:
Adica,ramane in vigoare grila de impozit minim conf.cifrei de afaceri 2009 ?
Facem calculul impozitului anticipat trimestrial,apoi comparam cu cat ar trebui sa platim minim pe trimestru conf.transelor din oug.34 ?