avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1148 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Îmi puteți spune vă rog, pe cine ar trebui să ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Îmi puteți spune vă rog, pe cine ar trebui să contactez ...

Bună
Îmi puteți spune vă rog, pe cine ar trebuii să contactez să pot afla perioada de concediu depusă de un administrator și aprobată
Administratorul nostru de 3 luni de zile e tot în concediu, îl sun pentru diverse probleme sau să îi cer explicații pt sume stabilite de el și îmi spune ca e în concediu sa nu îl deranjez
As vrea sa vad cererea lui aprobata in zilele in care mi a spus ca e in concediu ..
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:30, 25 Septembrie 2025
Administratorul este doar un angajat, adresati intrebarea (intrebari) presedintelui de asociatie, el este cel care datoreaza raspunsuri.
Articolul 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
.......................
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de 10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă, în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevăzute la art. 10.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 25 Septembrie 2025
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suma nejustificata adaugata la intretinere maria_76 maria_76 Am constatat ca mi se adauga aproximativ 100Ron la cheltuieli de intretinere, fata de alte apartamente cu acelasi numar de ocupanti. Suntem in sistem pausal. ... (vezi toată discuția)
Solicitare documente in baza legii 196/2018 armandescu armandescu Buna ziua ! A-si dori sa stiu ce documente sunt obligat sa pun la dispozitie solicitantului in conditiile in care mi-au fost cerute aproape toate documentele ... (vezi toată discuția)
Facturi pentru cheltuieli spatii comune shoni17 shoni17 Buna ziua! Firma care administrează blocul în care locuiesc a introdus pe factura de cheltuieli comune o poziție pentru înlocuirea unui \"reductor de ... (vezi toată discuția)