Filtrează articole după
Explicăm Legislația
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contract sponsorizare carţi şi OUG 52/2025

Bună ziua,

Ţinând cont de OUG 52/2025 care prevede la art. XVII alin. 1) că instituţiile publice nu pot încheia angajamente legale pentru categoriile de cheltuieli prevăzute la următoarele articole de cheltuieli bugetare: d) cărți, publicații și materiale documentare, vă rog să îmi spuneţi dacă:
1. Biblioteca la care lucrez poate încheia un contract de sponzorizare prin care săprimească o sumă de bani pentru a achiziţiona carţi de la o anumită editură.
2. Având în vedere faptul că banii primiţi printr-un eventual contract de sponsorizare intră în bugetul instituţiei prin HCL la capitolul bugetar 20.11 - cărți, publicații și materiale documentare, cheltuirea sumei primite prin sponsorizare nu încalcă prevederile OUG 52/2025?

Alte discuții în legătură

Modificare oug 52/2025 - exceptie achizitie carti de biblioteca alexj17 alexj17 Bună ziua, Având în vedere modificările pe care le-a suferit OUG 52/2025, mă refer la exceptia de la Articolul XVII, alin. (6) \"Prin excepţie de la ... (vezi toată discuția)
Monografie materiale documentare viorica1963 viorica1963 cum inregistrez in contabilitate facturile materialelor de documentare la institutii publice (vezi toată discuția)
Metoda de sponsorizare pt pres.fizica??? Kgestenye Kgestenye Buna ziua! Vreau sa platesc din firma o suma de bani pentru un barbat bolnav. Care vrea s-a cumpara o masina de transport. Ce acte trebuie sa intocmesc ca ... (vezi toată discuția)