Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cotele contributii salariale 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cotele contributii salariale 2010

as vrea sa stiu si eu care sunt cotele pentru contributii salariale pe anul 2010. am fost in crestere copil si acum vreau sa ma pun la curent
alinadanila, utilizator
Contributiile privind drepturile salariale sunt redate mai jos printr-o exemplificare pornind de la un salariu brut de 600 lei unde, regasiti % :

Salariul brut =600
CAS individual 10.5 % =63
ªomaj 0.5 % =3
Asigurări de sănătate 5.5 % =33
Deducere personală funcţie de bază =250
Impozit pe salariu =40
Salariul net =461

Sume referitoare la angajator
CASS 5.2 % =31
ªomaj 0.5 % =3
CAS 20.8 % =125
FNUASS 0.85 % =5
Fond de risc si accidente 0.4 % =2
Comision cărţi muncă 0.75 % =5
Fond creanţe salariale 0.25 % =2
buna seara. cotele sunt aceleasi de anul trecu adica: 10.5 CAS asigurat;20.8 cas angajator;0.85 indem. concedii;5.5 cass asigurat;5.2 cass angajator;0.5 si 0.5 cele doua cote de somaj,0.85 risc si accidente;0.25 fond garantare; 0.75 comision itm.daca descarci declaratia fiscala pentru 2010 de pe site mfinante.ro le gasesti si acolo
va multumesc frumos
care este legea unde le gasesc?
astea sunt singurele cote de la angajator ; respectiv angajati?
Daca va ajuta cu ceva % contributiilor pentru 2010 sunt aceleasi cu cele aferente anului 2009.

Gasiti in Legea bugetului de stat si Legea bugetului asigurarilor sociale pentru anul 2010 , precum si alte acte normative.
Angela D, Consultant resurse umane