Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

privilegiu imobiliar

Avem un membru al asociatiei de proprietari care are apartamentul ipotecat la banca si care nu plateste intretinerea .Intrucat apartamentul va fi scos la licitatie iar asociatia are deja instituit privilegiul la Registrul de Publicitate imobiliara,banca are obligatia sa ceara hotararea judecatoreasca referitoare la acest privilegiu?De ce mai e necesara o hot.judecatoreasca in acest sens?Nu ajunge acel numar de inregistrare la Registrul de mai sus?Si daca da ,unde scrie, ca in legea 230 nu se specifica acest lucru.
Nu este nevoie. Comunicati bancii faptul ca privilegiul dvs este inscris conform art. 51 din legea 230/2007 precum si in baza art. 26 si urmatoarele din Hotararea 1588/2007, privilegiul asociatiei fiind de rang prioritar si este opozabil tuturor creditorilor de la data indeplinirii formalitatilor de publicitate imobiliara. Doar executarea silita a privilegiului se face in baza unei hotarari judecatoresti. Daca datoreaza cotele de intretinere de mai mult de 90 de zile actionati proprietarul rau platnic in instanta si apoi pueti executa privilegiul.
Norma metodologica de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 43 din 18.01.2008.
Art. 26. - Asociatia de proprietari are, potrivit legii, un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si a altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute.
Art. 27. - Privilegiul imobiliar se inscrie in partea a III-a a Cartii funciare, conform procedurii publicitatii imobiliare prevazute in titlul II din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996, republicata, si in Regulamentul de organizare si functionare a birourilor de cadastru si publicitate imobiliara, aprobat prin Ordinul directorului general al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara nr. 633/2006, cu modificarile ulterioare.
Art. 28. - (1) Privilegiul imobiliar se inscrie la cererea presedintelui asociatiei de proprietari. (2) Cererea se adreseaza biroului de cadastru si publicitate imobiliara in a carui circumscriptie este situat imobilul si va cuprinde numele, prenumele/denumirea si domiciliul/sediul solicitantului, actul de identitate, codul numeric personal, obiectul inscrierii, indicarea actului sau a actelor in masura sa justifice cererea, localitatea in care este situat imobilul, numarul cadastral al imobilului si numarul de carte funciara, dupa caz.
(3) In cazul in care nu exista deschisa carte funciara pentru imobilul asupra caruia se solicita inscrierea privilegiului, se va face mentiune despre aceasta in cerere, urmand ca privilegiul sa fie inscris in vechile registre de publicitate imobiliara, in conformitate cu art. 58 alin. (2) din Legea nr. 7/1996, republicata.
(4) La cerere se va anexa un exemplar original sau o copie legalizata a extrasului de pe listele lunare de plata a cotelor de contributie, din care rezulta suma datorata.
(5) Cererea si extrasele de pe listele de plata, prevazute la alin. (4), vor purta stampila asociatiei de proprietari si, dupa caz, semnatura administratorului, a unui membru al comisiei de cenzori, respectiv a presedintelui asociatiei, cu precizarea numelui si prenumelui acestora.
Art. 29. - Privilegiul imobiliar prevazut la art. 26 este opozabil celorlalti creditori numai de la data indeplinirii formalitatilor de publicitate imobiliara.
Art. 30. - Privilegiul imobiliar se radiaza la cererea presedintelui asociatiei de proprietari sau a proprietarului, pe baza chitantei ori a altui inscris prin care asociatia confirma plata sumei datorate.
Art. 31. - Executarea silita a privilegiului imobiliar prevazut la art. 26 se va efectua numai in temeiul unei hotarari judecatoresti.
Acestea sunt reglementarile legale, nu cunoastem altele in vigoare...
Multumesc tare mult.
Hotararea judecatoreasca o solicita pentru a va putea executa privilegiul, adica pentru ca asociatia sa-si incaseze banii datorati, nu cu privire la privilegiu.
Va multumesc.Dar daca banca vinde apartamentul doar cu suma care face subiectul imprumutului inseamna ca noi nu mai luam nimic?Asa ni s-a spus la banca.Atunci cum ramane cu "rangul prioritar al privilegiului"?Se poate vorbi in acest caz de executare silita?Adica cum putem sili banca sa ne dea partea noastra chiar daca vinde cu suma care acopera doar datoria pe care banca trebuie sa si-o recupereze?Noi nu l-am dat in judecata.Ar conta daca il dam in judecata pentru banca?