Forum Discuţii juridice Executare silită cum contest incuvintarea executarii silite??
Discuție deschisă în Executare silită

cum contest incuvintarea executarii silite??

Executorul a obtinut incuviintarea executarii silite a unui BO. In paralel se desfasoara un alt proces in recurs la aceasta investire, intru-cat BO-ul a fost eliberat in "alb" si completat abuziv fara o instiintare prealabila(oricum este un "circ" total intru-cat invoc uzul de fals in inscrisuri). Pot contesta intr-un fel anume aceasta "incuvintare de executare silita", daca in paralel nu este data nicio sentinta definitiva de investire?????
Asupra cererii de incuviintare, presedintele instantei de executare se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu, fara citarea partilor. Incheierea de incuviintare a cererii de executare silita nu este supusa niciunei cai de atac. Incheierea prin care se respinge cererea de incuviintare a executarii silite poate fi atacata cu recurs numai de catre creditor, in termen de 5 zile de la comunicare.
Puteti face contestatie la executare in care sa contestati si tilul pe care se intemeiaza aceasta, respectiv posibilitatea de a se declara falsul BO.

in conf cu art 399 cpr civ ,"dupa ce a inceput executarea silita, cei interesati sau vatamati pot cere, pe calea contestatiei la executare, si anularea incheierii prin care s-a dispus investirea cu formula executorie, data fara indeplinirea conditiilor legale.
(3) In cazul in care executarea silita se face in temeiul unui titlu executoriu care nu este emis de o instanta judecatoreasca, se pot invoca in contestatia la executare aparari de fond impotriva titlului executoriu, daca legea nu prevede in acest scop o alta cale de atac.

mergeti la executor , prezentati certificat de grefa , daca a fost emisa somatia, contestati executarea in termenul legal.

av.Pais Marina Loredana