Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general riscuri neinregistrare factura in jurnalul de cumparari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

riscuri neinregistrare factura in jurnalul de cumparari

buna,

la un control venit de la finante la firma unde muncesc, s-a descoperit ca am uitat sa inregistrez in jurnalul de cumparari o factura. ce risca firma ?

multumesc!
Factura este inregistrata in contabilitate si doar in jurnal nu este prinsa?Ce reprezinta : marfa ?
fiti mai explicit , dati mai multe detalii , altfel nu va putem ajuta. s-a gresit decontul de tva ,decl 300 ,sau 394? 300 trebuie sa va dea cu balanta. ce a constatat controlul ? nu ne dati date suficiente, ne lasati sa ne dam cu presupusul
@ lustex

Factura nu a fost inregistrata deloc in contabilitate si reprezinta o factura de transport intracomunitar.

multumesc
Controlul obliga firma sa-si inregistreze factura in contabilitate. O data inregistrata acolo, ea trebuie sa fie si in registrul de cumparari. Iar sumele din acesta din urma trebuie sa se regaseasca in D394. Pentru aceasta - este nevoie sa depuneti o alta D394 (completa, care o inlocuieste pe prima). In faza aceasta nu patiti nimic.
In speranta ca factura este din anul 2009, nu patiti nimic nici la D390. Daca este din anul 2010 se aplica sanctiunea amenzii :
a) daca depuneti din proprie initiativa - varianta cea mai favorabila intre 1200 lei si 2% din suma nedeclarata
b) daca depuneti in urma notificarii : 2% din suma nedeclarata .
Mai ramane sa corectati decontul de TVA cu suma lipsa - probabil in prima luna in care inregistrati factura in contabilitate. Daca insa sunteti obligat sa o inregistrati in luna in care a fost primita - procedati la corectarea erorii materiale la decont 300.
florinsavu a scris:

Controlul obliga firma sa-si inregistreze factura in contabilitate. O data inregistrata acolo, ea trebuie sa fie si in registrul de cumparari. Iar sumele din acesta din urma trebuie sa se regaseasca in D394. Pentru aceasta - este nevoie sa depuneti o alta D394 (completa, care o inlocuieste pe prima). In faza aceasta nu patiti nimic.
In speranta ca factura este din anul 2009, nu patiti nimic nici la D390. Daca este din anul 2010 se aplica sanctiunea amenzii :
a) daca depuneti din proprie initiativa - varianta cea mai favorabila intre 1200 lei si 2% din suma nedeclarata
b) daca depuneti in urma notificarii : 2% din suma nedeclarata .
Mai ramane sa corectati decontul de TVA cu suma lipsa - probabil in prima luna in care inregistrati factura in contabilitate. Daca insa sunteti obligat sa o inregistrati in luna in care a fost primita - procedati la corectarea erorii materiale la decont 300.

Fiind vorba de servicii intracomunitare nu se declarau nici in 394, nici in 390 in 2009.
Insistati pe eroare materiala (dupa ce corectati si jurnalul de cumparari), decontul de tva il vor corecta ei in urma controlului.
Pt ca nu a fost inregistrata in contab va vor calcula diferente la impozit profit si majorarile aferente.