Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi aduse cu intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi aduse cu intarziere

Am urmatoarea problema: in cursul zilei de astazi un angajat mi-a adus o factura de furnizor din luna decembrie si una de client in toate cele trei exemplare. Mentionez ca factura de iesire a uitat sa o duca la client iar eu am inregsitrat-o, am platit tva la ea am declarat-o in decontul de tva si implicit in D394.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Pot deschide jurnalele de vanzari+cumparari la luna decembrie sa inregistrez facturile? Este corect sa fac regularizare la decontul de tva (si la tva colectata si la tva deductibila) in luna ianurie 2011 si sa depun rectificativa la D394 sau este necesar sa fac o corectie de erori materiale pentru luna decembrie 2010?
redeschideti jurnalele la decembrie corectati si faceti corectie de erori la luna decembrie pentru decont de TVA si depuneti declaratia 394 pe sem II ;nu este rectificativa la 394 se depune inca odata cu suma corecta ;