Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMP.PROFIT TR.IV-DECL.101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMP.PROFIT TR.IV-DECL.101

v-as retine atentia cu urmatorul caz:
-tr.I =imp.prof. 764
-tr.II =imp.prof. 972
-tr.III =minim 1075
total imp.profit an 2009= 2113
total forfetar an 2009 ar fi = 2867( 717+1075+1075)
contul 691 respectiv rd.24 din DECL.101=3188.
La tr.IV dupa cum vad nu se tine cont de ceea ce spun normele,adica " Pentru definitivarea impozitului pe profit aferent trimestrului al IV-lea al anului 2009, din impozitul pe profit calculat cumulat de la inceputul anului se scade impozitul pe profit aferent perioadei precedente, inclusiv impozitul minim datorat, dupa caz, pana la nivelul impozitului minim datorat in cursul anului fiscal."
Programul meu de contabilitate scoate la tr.IV de plata 377 adica 2113- (764+972).Cum este corect ca nu mai stiu ce sa fac.Am depus deja bilantul, dar nu si DECL.101.
CE E DE FACUT? va multumesc

daca aveti un prg.de contab.care face impozitarea,cred ca acum cu imp.forfetar nu calculeaza bine.nu inteleg de ce faceti total forfetar 2009?(2867).calculati imp.pe trim.4 si dupa aia faceti 101.in 101 va cere distinct imp.forfetar si imp.pe profit.cumva la trim.4 a-ti stornat impozit? daca este asa treb.sa faceti forfetar.
daca pe total an aveti imp.2113 de ce la rd.24 aveti 3188?
asta e problema.Programul meu de contabilitate sunt sigura ca face gresit calculul.Am cont 691=2113 si 691 F=1075 De aceea am la rd.24 =3188 (2113+1075).Mi-am dat seama ca programatorul nu a aplicat ceea ce scrie in norme ci a facut diferenta dintre imp.prof.an 2009 =2113, si imp.prof.platit deja in cursul anului adica 1736.De aceea imi iese impozit de plata 377.Vad ca nu este corect.Eu cred ca ar fi corect sa platesc pt.tr.IV imp.minim de 1075 pt.ca este>decat imp.prof.aferent tr.IV care este de 377.Dar ce fac, ca am depus deja bilantul.Nu o sa mai bata contul 691.
daca la tr.4 v-a iesit din calcule 377 de plata,deci e mai mic decat forfetar .trebuia sa constituiti forfetar ca e mai mare.cat despre bilant nu stiu ce sa zic.intrebati la finante poate e vre-o solutie.dar de ce l-ati dus asa repede?o fi treb la banca?
da,pentru banca.