avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intampinare la recurs litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intampinare la recurs litigiu de munca

Buna ziua!
In calitate de contestator al unei sanctiuni disciplinare, am castigat procesul pe care l-am intentat angajatorului la Tribunal (instanta de fond).Sindicatul din care fac parte a refuzat sa-mi acorde asistenta juridica la proces, asa ca am fost nevoit sa ma apar singur.
Acum angajatorul a atacat cu recurs la Curtea de apel sentinta pronuntata de catre instanta de fond, primul termen fiind fixat pe 22 martie a.c.Am primit deja citatia impreuna cu copia recursului si acum trebuie sa formulez intampinarea la recurs. Aici am 2 probleme la care pe care nu stiu cum sa le solutionez, si anume:
1.Pe ce articol din Codul de procedura civila trebuie motivata in drept intampinarea la recurs?
2.Banuiesc ca paratul nu a respectat termenul de recurs.Cum pot invoca acest motiv de respingere a recursului si cum il motivez?
Multumesc anticipat tuturor celor care vor avea amabilitatea sa-mi raspunda:)

Cu stima.
Cel mai recent răspuns: florinm. , utilizator 19:19, 23 Februarie 2010
depinde ce exceptie s-a invocat in recursul formulat de firma!
nu este nevoie, neaparat, de o motivare in drept a intimpinarii ce urmeaza a o depune dv.daca intr-adevar angajatorul nu a respectat termenul de recurs puteti solicita instantei de judecata constatarea tardivitatii acestuia, urmind ca aceasta sa ramina in pronuntare asupra exceptiei invocata de dv.
In drept, intampinarea s-ar motiva pe art.308 C.proc.civ.

Este vorba despre exceptia tardivitatii cererii de recurs ...faceti calculul termenului de recurs de la data primirii hotararii primei instante si pana la depunerea recursului , fara sa luati in calcul nici ziua cand a inceput si nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Daca va da peste 10 zile atunci recursul este tardiv depus.
freeelis a scris:

In drept, intampinarea s-ar motiva pe art.308 C.proc.civ.

Este vorba despre exceptia tardivitatii cererii de recurs ...faceti calculul termenului de recurs de la data primirii hotararii primei instante si pana la depunerea recursului , fara sa luati in calcul nici ziua cand a inceput si nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Daca va da peste 10 zile atunci recursul este tardiv depus.

Nu stiu sigur daca cererea de recurs este tardiva,doar banuiesc acest lucru.Comunicarea hotararii instantei de fond am primit-o pe 22 ian a.c. iar dosarul a fost inregistrat la Curtea de apel pe 10 feb.a.c.
puteti verifica la curtea de apel!

Alte discuții în legătură

Cum introduc o actiune la iccj intr-un proces de munca impotriva recusului respins ca nefondat la curtea de apel Luminita Pop Luminita Pop Ce cale de atac sa folosesc si ce articol din Codul de proc. civila impotriva unui recurs respins ca nefondat de catre Curtea de Apel? Precizez ca am cerut ... (vezi toată discuția)
Tardivitatea depunerii intampinarii adriana.chiritescu adriana.chiritescu Buna seara, Se face recurs in termen legal la o hotarare al Tribunalului Muncii castigat atat pe fond cat si pe cauza.instanta ... (vezi toată discuția)
Proces cu casa de pensii marusca marusca Am urmatoarea intrebare: pe vechiul cod civil procesele cu casele de pensii aveau doua grade de jurisdictie,respectiv fond la tribunal si recursul la curtea de ... (vezi toată discuția)