Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intampinare la recurs litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intampinare la recurs litigiu de munca

Buna ziua!
In calitate de contestator al unei sanctiuni disciplinare, am castigat procesul pe care l-am intentat angajatorului la Tribunal (instanta de fond).Sindicatul din care fac parte a refuzat sa-mi acorde asistenta juridica la proces, asa ca am fost nevoit sa ma apar singur.
Acum angajatorul a atacat cu recurs la Curtea de apel sentinta pronuntata de catre instanta de fond, primul termen fiind fixat pe 22 martie a.c.Am primit deja citatia impreuna cu copia recursului si acum trebuie sa formulez intampinarea la recurs. Aici am 2 probleme la care pe care nu stiu cum sa le solutionez, si anume:
1.Pe ce articol din Codul de procedura civila trebuie motivata in drept intampinarea la recurs?
2.Banuiesc ca paratul nu a respectat termenul de recurs.Cum pot invoca acest motiv de respingere a recursului si cum il motivez?
Multumesc anticipat tuturor celor care vor avea amabilitatea sa-mi raspunda:)

Cu stima.
depinde ce exceptie s-a invocat in recursul formulat de firma!
nu este nevoie, neaparat, de o motivare in drept a intimpinarii ce urmeaza a o depune dv.daca intr-adevar angajatorul nu a respectat termenul de recurs puteti solicita instantei de judecata constatarea tardivitatii acestuia, urmind ca aceasta sa ramina in pronuntare asupra exceptiei invocata de dv.
In drept, intampinarea s-ar motiva pe art.308 C.proc.civ.

Este vorba despre exceptia tardivitatii cererii de recurs ...faceti calculul termenului de recurs de la data primirii hotararii primei instante si pana la depunerea recursului , fara sa luati in calcul nici ziua cand a inceput si nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Daca va da peste 10 zile atunci recursul este tardiv depus.
freeelis a scris:

In drept, intampinarea s-ar motiva pe art.308 C.proc.civ.

Este vorba despre exceptia tardivitatii cererii de recurs ...faceti calculul termenului de recurs de la data primirii hotararii primei instante si pana la depunerea recursului , fara sa luati in calcul nici ziua cand a inceput si nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Daca va da peste 10 zile atunci recursul este tardiv depus.

Nu stiu sigur daca cererea de recurs este tardiva,doar banuiesc acest lucru.Comunicarea hotararii instantei de fond am primit-o pe 22 ian a.c. iar dosarul a fost inregistrat la Curtea de apel pe 10 feb.a.c.
puteti verifica la curtea de apel!