Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangerea penala - un pas inainte ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangerea penala - un pas inainte ?

Buna ziua,

Am castigat un litigiu de munca impotriva fostului angajator(srl). Am obtinut decizia irevocabila si definitiva. Acesta nu doreste sa efectueze plata (este in prag de faliment ); deasemenea nu doreste sa-mi opereze in cartea de munca.

Spuneti-mi va rog ce pot face in conditiile in care prin plangerea penala facuta de mine reuseste sa demonstreze ca nu poate plati si scapa bine mersi ?
Credeti ca se poate ajunge la proces penal daca nu-mi inchide cartea de munca ?
Multumesc
Plangerea penala nu este facuta pentru a demonstra ca nu poate plati, ci ca a savarsit o infractiune.
Adresati-va in acelasi timp si unui executor judecatoresc pentru a pune in executare hotararea judecatoreasca.
executorul judecatoresc, din pacate, nu este o solutie, deaorece firma are conturile poprite si mai multi creditori pe urmele ei.. .
Posibil in ceea ce priveste recuperarea drepturilor nefiind viabila solutia cu executorul, dar pentru inchiderea carnetului de munca va puteti adresa si ITM-ului
... am explicat ca salariu se plateste de catre angajator inaintea altor obligatii art156 c. mun. si ca se poate adresa unui executor jud.
ctynn, utilizator
si daca nu vrea si nu mai are de unde ?!
a inchis toate punctele de lucru.
are avocat si cunoaste legea.