Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... o prb delicata - abuz emotional
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

o prb delicata - abuz emotional

ma scuzati... este corect sa consider ca o persoana caruia eu i-am acordat incredere deplina si care a luat si ia hotarari care ma privesc fara acordul meu, ba chiar expres altfel decat cum doresc eu, un abuz de incrdere, sub penal? de ex. credite facute pe numele meu pt a cumpara bunuri au fost cumparate dar nu pe numele meu, desi eu am mentionat aceasta dorinta f clar/? cum credeti ca as putea sa solutionez aceasta/ pot recupera bunurile? mentionez ca este un an de zile de cand eu incerc sa ma lamuresc daca fapta e iertabila sau nu....de bunuri beneficiem impreuna, dar eu nu pot lua decizii de nici un fel asupra lor... desi eu platesc creditele...
cum ati mentionat acea dorinta f clar???prin procura speciala?
nu, nici prin procura nici prin alte acte, ci verbal; i-am acordat incredere ca ne putem intelege si ca imi va respecta dorintele... insa dupa un an de zile in care tot am sperat ca ne putem intelege...lucrurile nu stau asa, si as vrea sa gasesc o solutie pentru a-mi recupera drepturile asupra lucrurilor cumparate cu banii mei, lucruri pe care eu acum le platesc (rate credite), dar de care nu ma folosesc decat atat cat si atunci cand mi se permite de proprietarul lor in acte.
lumierre, utilizator
Cred ca nu ati explicat corect speta. Daca platiti rate la credit inseamna ca dvs. sunteti titularul contractului de credit si ... cu acest contract va puteti dovedi proprietatea. De asemenea, cand ati cumparat bunurile, factura nu este pe numele dvs.?! trebuie sa faceti diferenta clar intre "platitul ratelor", mai exact cine si de ce le plateste?! Cine este titularul contractului? Dvs. sau persoana respectiva? Daca este acea persoana nu ii mai platiti ratele (daca tot foloseste bunurile sa le si plateasca, legal ea este proprietarul), daca sunteti dvs. aveti la dispozitie o actiune in justitie prin care sa ii cereti sa vi le returneze (plus daune interese pentru perioada in care nu v-ati putut folosi de ele).
sa vad daca am inteles care ar fi problema...dvs faceti un credit la banca....este un credit pentru nevoi personale fara sa se mentioneze pt ce va fi folosit..... achizitionati cu acei bani ceva bunuri pe care insa le achizitionati pe numele altuia, dar nu exista nici o forma scrisa undeva a acestui fapt????
daca asa este problema atunci prima reactie este.....capul face capul trage....
dar nu disperati se poate dovedi in cadrul unei actiuni in justitie si prin martori si prin extrasele dvs. bancare ca sumele ridicate de dvs. sunt cele care au fost utilizate pentru achizitionarea acelor bunuri..... si eu zic ca se va considera si abuzul de incredere.
daca totusi speta nu este cum am inteles-o si aveti in contractul de credit sau undeva specificat pentru ce s-a factu creditul sau la achizitionare banii utilizati sunt cei din acel credit situatia este foarte simpla.....
Citeaza din mesaj
Data: Miercuri, 29 Noiembrie 2006, 09:07
Subiect: o prb delicata - abuz emotional

sa vad daca am inteles care ar fi problema...dvs faceti un credit la banca....este un credit pentru nevoi personale fara sa se mentioneze pt ce va fi folosit..... achizitionati cu acei bani ceva bunuri pe care insa le achizitionati pe numele altuia, dar nu exista nici o forma scrisa undeva a acestui fapt????
DA, eu am facut credit pe numele meu, eu platesc rate, credit de nevoi nenominalizate, am scos banii din banca si ulterior, la scurt timp, au fost achizitioante bunurile rspective, dar facturate pe numele celeilalte persoane
daca asa este problema atunci prima reactie este.....capul face capul trage....
STIU... dar in acelasi timp e vb de increderea acordata.. iar intelegerea verbala a fost cumpararea unui bun pe numele meu si a celuilalt pe numele celeilalte persoane, plus contrib egala la plata ratelor....
dar nu disperati se poate dovedi in cadrul unei actiuni in justitie si prin martori si prin extrasele dvs. bancare ca sumele ridicate de dvs. sunt cele care au fost utilizate pentru achizitionarea acelor bunuri..... si eu zic ca se va considera si abuzul de incredere.
si pentru a face actiune, cum anume procedez?