Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

buna dimineata
daca sotul meu a primit testament de la parinti , iar acum sotul a decedat eu voi mostenii in continuare testamentul (socrii nu mai am , nu am copii) in schimb am cumnati care vor sa impartim averea .
ce drepturi am?
va multumesc.
buna ziua!
reveniti cu detalii: cand au decedat socrii, sotul dvs a dezbatut succesiunea de pe urma acestora, fratii sotului au cerut reductiunea testamentului.
1.soacra amurit prima si la succesiune au venit doar 3 cumnati 3 nu stiu de ce nu
2.socrul a facut testament fiului cu care locuia in curte
3.socrul a murit si la succesiune a mers doar sotul meu cu testamentul
4 intr-un accident de masina a decedat si sotul meu(asta dupa 2 ani)
5 am facut succesiunea singura si pt. ca am avut testament am obtinut CM pe numele meu
ACUM doresc sa vind si sa plec in satul meu natal la parintii mei
CUMNATII vor sa impartim banii obtinuti altfel ameninta cu atacarea testamentului
pot ei sa faca asta? cit ar cistiga ?ce sa fac?
cumnatii dvs. pot invoca reductiunea liberalitatilor excesive in termen de 3 ani de la data decesului socrului dvs.
in calitate de mostenitori rezervatari ei au aceasta posibilitate , dar cu conditia sa nu fi intervenit prescriptia extinctiva.
buna ziua!
fratii nu sunt mostenitori rezervatari.
despre care testament vorbim, ca sunt 2.
exista un sg.testament ; al tatalui catre fiu , eu nu am al meu de la sot