Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cerere de eliberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cerere de eliberare conditionata

buna seara as vrea sa stiu si eu ce conditi se poate indeplini la o cerere de eliberare conditionata, sau ce cereri se pot face, la o pedeapsa de 2 ani si care a facut un an ? va rog daca imi puteti raspunde
Daca ati prestat munca in timpul detentiei , fiindca ati ajuns la jumatatea pedepsei, puteti depune o cerere in vederea eliberarii conditionate. Daca nu ati prestat munca, trebuie sa fi efectuat doua treimi din durata pedepsei. O alta conditie este sa fi fost disciplinat , sa fi dat dovezi temeinice de indreptare. Daca aceste conditii sunt indeplinite, exista si comisia de propuneri a penitenciarului, in atentia careia ati putea sa fiti . Succes.
el al fost arestat in 22 februarie 2009 si a fost arestat preventiv pana in prezent cand sa dat definitiva, la munca nu la scos numai de 3 sapt, el sa purtat frumos nu are nici un fel de probleme
Perioada arestului preventiv se va deduce din pedeapsa. Conform Art. 88 din Codul penal: "Timpul retinerii si al arestarii preventive se scade din durata pedepsei inchisorii pronuntate.
In opinia mea, exista sanse reale pentru a putea fi admisa cererea de eliberare conditionata, insa, cu indeplinirea conditiilor mai sus mentionate. Succes.
multumesc mult
Va executa,probabil cca.8 luni fara 56 zile(calculati zilele calendaristic), incepand de la data retinerii si arestarii preventive a acestuia,in situatia in care condamnatul va fi propus de comisia de liberare din cadrul penitenciarului.Propunerea comisiei va fi facuta in functie de comportamentul deinutului in perioada detentiei(daca a avut rapoarte de evidentiere sau de sanctionare,daca s-a implicat in activitatile cultural-educative si religioase,daca a dovedit staruinta in munca si reeducare si este considerat apt pentru o reinsertie sociala).
Instanta poate admite cererea si sa dispuna liberarea conditionata sau poate sa o respinga,daca considera ca nu sunt intrunite conditiile legale,acordand un termen de reiterare,data la care va putea fi formulata o noua cerere.
Radu Gabrian, Mediator