Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am auzit k pot recupera taxa auto,cu ajutorul unui avocat,pot da statul in judecata taxa fiind ilegala?????=D>
Concret,la ce taxa faceti referire ?
Prima inmatriculare,de poluare ?
Buna ziua !
Puteti solicia restituirea taxei ANAF- ului, iar in urma refuzului acestora chemati in instanta Ministerul de Finante. Pentru aceasta actiune, consider ca este necesar sa apelati la un avocat.
Cu stima !
''taxa de mediu ''sau cum se mai numeste in ultima vreme k iau schimbat numele de nenumarate ori.
da asta in mare parte stiam, mar intersa sa stiu cate sanse am sami iau banii de la finante

Raspunsul il aveti aici : [ link extern ]
Puteti intenta 2 actiuni :
1. se da in judecata institutia prefectului ,obiectul actiunii fiind obligarea acesteia la inmatricularea masinii fara plata taxei. ?(or mai fi un proces pentru obligarea la prejungirea nr provizorii,depinde de durata primei actiuni.)
2. daca nu se reuseste acest lucru(o marja de risc exista),se plateste taxa ,se inmatriculeaza si apoi se da in judecata adm. financiara. pentru restituirea taxei platite.
pentru detalii contactati-ma !
Cu stima,
Av. Wilhelm Emanuel Dunca
Tel. : 0721236932
Fax : 0318162033
avocatulnostru@yahoo.com