Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Informare la zi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Informare la zi

Buna ziua...imi puteti spune va rog care este ultima lege in vigoare pentru ca in anumite articole gasesc intervalul 7.00- 22.00 sau 8.00 - 23.00. Se respecta sau nu si Oms 536 ..si va rog sa mi spuneti daca vecinul meu vorbeste dupa ora 22.00 tare pot suna la politie pt ca in lege nu e specificat si asta.
Multumesc..
ce e oms 536? :)

va uitati in legea 61/91
art 25, 26
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Puteti suna la politie, dar pana sa sunatidiscutati cu vecinul, poate nu isi da seama ca vorbeste tare.. sa isi ia un aparat auditiv

Oms 536 este fostul ordin al ministetului sanatatii care prevedea si el limite , actualul ordin este 114 care spune ca intervalul este 23.00- 7.00. Inainte erau in acord ambele acum legea spune spune 22.00 si oms 114 23.00. Cat despre vecini, le am spus ca ma deranjeaza si mi au spus ca la ei in casa fac ce vor ei.
Exista dispozitii in vigoare care prevad pragul fonic admisibil in apartamente-inclusiv in afara programului de liniste astfel ca afirmatia vecinului nu este temeinica
Pragul fonic admis in apartamente este de 60-62 db dar zgomotul produs de autovehicule este de 65-70 dv si autoritatile nu aplica sanctiuni...