Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... executare scrisoare de garantie bancara in cadrul ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

executare scrisoare de garantie bancara in cadrul procedurii insolventei

Dupa deschiderea procedurii insolventei unei societati (cumparatorul), o alta societate (vanzatorul) a cerut executarea SGB in favoarea sa. La declararea creantei urmare executarii SGB-ului, administratorul judiciar refuza inscrierea creantei in tabelul preliminar, intrucat o considera ca fiind nascuta ulterior deschiderii procedurii si totodata o creanta sub conditie.
Intrebarea este: daca SGB a fost emisa in temeiul unui contract de credit in derulare, creanta este nascuta ulterior? Pot contesta intr-un fel, decizia administratorului de a nu inscrie SGB in tabelul preliminar?
Multumesc.
da.. puteti contesta.. angajati avocat
Da puteti, recomandat e angajarea unui avocat in domeniu.
O puteti contesta daca mai sunteti in termen.
Buna ziua,
SGB a fost executata, recte Banca a a platit Vanzatorului suma inscrisa in SGB ?
Care este natura creantei de care faceti vorbire si
Cine este titularul ei ?
Cine solicita inscrierea in tabelul preliminar al creantelor ?

Cu stima,
Da, SGB a fost executat la cererea vanzatorului, conform limitei sumei inscrise in SGB. Este o creanta garantata cu ipoteca proprietate persoana fizica, in favoarea bancii. In cadrul procedurii insolventei, banca solicita inscrierea creantei conform contractului de credit in baza caruia a emis SGB cu suma executata de vanzator. Administratorul judiciar considera aceasta creanta ca fiind nascuta in baza SGB si nu a contractului de credit intrucat a fost executata ulterior deschiderii procedurii. Cred, ca daca vanzatorul nu ar fi solicitat executarea SGB, ar fi fost vorba probabil de o creanta sub conditie. Este totusi o creanta intemeiata pe un contract de credit - titlu executoriu, ori este nascuta in urma executarii SGB - un inscris al unei obligatii de plata?
Multumesc din nou.