Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Intrebare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Intrebare

Acum un an am primit hotararea judecatoreasca de inchidere a firmei , au trecut cele 3 luni pentru numirea lichidatorului .
Intrebarea mea este - se poate considera ca firma este radiata ?
Nu doresc sa am probleme cu fiscul
Va multumesc
verificati daca in dispozitivul hotararii exista dispozitie catre ORC de radiere a firmei, altfel aceasta nu poate fi radiata.
Nu este inca radiata.
buna ziua,

Etapele ''inchiderii'' unei firme sunt:dizolvare,lichidare si radiere.Trebuie sa va intereasati la Reg.Com. in legatura cu straea firmei d-voastra.

Este posibil ca firma sa fie doar dizolvata.
Din pacate procedura de radiere dureaza si cativa ani. Sunt foarte multe firme in aceasta stare. Duceti-va la ORC si intrebati de stadiul dosarului. mergeti si cu sentinta legalizata si cu mentiunea d edefinitiva si irevocabila.
In cazul in care ORC a dizolvat societatea ca urmare a nedepunerii situatiilor financiare sau din alte motive prevazute de lege si nu a numit un lichidator judiciar intr-un termen de 6 luni de la radiere, spocietatea se radiaza din oficiu.Drept urmare asteptati ca ORC va formula din proprie initiativa o cerere de radiere moment cand veti fi citat la instanta unde nu este obligatoriu sa va prezentati. Tribunalul va da o incheiere in acest sens pe care o va comunica ORC, finante,in buletinul insolventei cat si d-voastra.
Este posibil sa scapati si de debitele firmei.