Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare SC pt. nedepunerea balantelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare SC pt. nedepunerea balantelor

SC x SRL a primit citatie pt. nedepunerea balantei pt. anul 2008, prin care ORC solicita dizolvarea societati, desi au dovada depunerii acestui document ( e drept, cu intarziere).
Cei doi asociati ai SC x SRL doreau oricum dizolvarea societatii.
Cum sa procedeze: sa depuna intampinare si sa dov. faptul ca a fost depusa balanta, urmand ca instanta sa respinga actiunea ORC, iar dupa aceea sa solicite la ORC dizolvarea pe baza Hotararii Aga
sau sa nu depuna intampinare si sa permita astfel dizolvarea SC prin hot. judecatoreasca?

Pana la urma finalitatea este aceeasi, dar care ar fi cea mai buna varianta ( si d.p.d.v. al costurilor) si ce implicatii/urmari ar avea pt. cei doi asociati ?
Pentru nedepunerea la termen situatiilor finaciare anuale (bilanturi) ORC trimite o citatie prin care va da un termen pentru depunerea acestora. Daca ati respectat acel termen trebuia sa primiti o comunicare prin care va anunta ca nu se mai impune dizolvarea societati .

Sfatul meu este sa depuna intampinarea la care sa anexeze dovada depunerii situatiei financiare pe anul 2008. Concomitent se poate initia actiunea de dizolvare-lichidare -radiere a societatii in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale prin Hotarare AGA fara numire de lichidator.
Procedura de dizolvare-lichidare-radiere pe baza hotararii AGA nu este mai complicata si nu costa mai mult ?
Care ar fi dezavantajele/riscurile/urmarile pentru fostii asociati in cazul in care nu depun intampinare si societatea se dizolva la cererea ORC in baza hot. judecatoresti?
Jurist TM, utilizator
Cei doi asociati doresc dizolvarea. Sa lase ONRC-ul sa-si faca treaba.
Daca nu aveti datorii, impartitiva civilizat patrimoniul pana la ultimul ban, si lasati sa va fie dizolvata societatea. Daca societatea nu are nimic, taxa lichidatorului va fi platita din alte fonduri.