Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Sunt angajata la o institutie bugetara. As dori sa am propria mea afacere si pentru aceasta trebuie sa renunt la servici. Mentionez ca la sfarsitul anului 2006, am primit prima de Craciun si prima pentru tinuta + al13-lea salariu. Toate acestea ma obliga la ceva, in cazul in care doresc sa demisionez?Cum fac cererea de demisie?
Astept un raspuns inainte de a actiona. Va multumesc, anticipat.
=D>
Felicitari pentru hotarare si curaj!
Cum demisia este un act unilateral de vointa prin care angajatul anunta angajatorul ca va inceta raporturile de munca cu acesta, nu trebuie sa indeplineasca prea multe conditii de forma, dar cateva sunt foarte utile:
1. forma scrisa - e un "must"
2. numarul de inregistrare - la fel(dupa el poti dovedi perioada de preaviz - 15 zile calendaristice, adica incluzand sambete si duminici)
3. preavizul - eventual altul decat cel legal
daca angajatorul e de acord cu plecarea ta, poate scrie chiar pe demisie acest lucru, si eventual si data cuc are e de acord sa pleci; aceasta nu poate depasi termenul limita al preavizului. atentie sa ai copie dupa asta.
daca se intampla ca mai sus, ai 2 posbilitati de incetare a cim: prin demisie sau cu acordul partilor; vezi ce te aranjeaza mai tare si solicita sa ti se incheie contractul de munca cu art preferat de tine: 55 lit b sau c coroborat cu art 79.
pe urma vezi cu nota de lichidare, eventuale datorii restante, etc. dupa ce ai semnata lichidarea angajatorul e obligat sa-ti dea si carnetul de munca, parca in 15 zile.
si gata.
=D>
Felicitari pentru hotarare si curaj!
Cum demisia este un act unilateral de vointa prin care angajatul anunta angajatorul ca va inceta raporturile de munca cu acesta, nu trebuie sa indeplineasca prea multe conditii de forma, dar cateva sunt foarte utile:
1. forma scrisa - e un "must"
2. numarul de inregistrare - la fel(dupa el poti dovedi perioada de preaviz - 15 zile calendaristice, adica incluzand sambete si duminici)
3. preavizul - eventual altul decat cel legal
daca angajatorul e de acord cu plecarea ta, poate scrie chiar pe demisie acest lucru, si eventual si data cuc are e de acord sa pleci; aceasta nu poate depasi termenul limita al preavizului. atentie sa ai copie dupa asta.
daca se intampla ca mai sus, ai 2 posbilitati de incetare a cim: prin demisie sau cu acordul partilor; vezi ce te aranjeaza mai tare si solicita sa ti se incheie contractul de munca cu art preferat de tine: 55 lit b sau c coroborat cu art 79.
pe urma vezi cu nota de lichidare, eventuale datorii restante, etc. dupa ce ai semnata lichidarea angajatorul e obligat sa-ti dea si carnetul de munca, parca in 15 zile.
si gata.;)
Nu trebuie sa restitui primele primite. Nu esti obligata sa-ti motivezi demisia. Foarte important este ca angajatorul sa-ti dea nr. de inregistrare la cererea de demisie.
Asta in cazul in care esti functionar public, ca nu ai specificat:
LEGE nr. 188 din 8 decembrie 1999 (**republicată**)(*actualizată*) - privind Statutul funcţionarilor publici
"(6) Funcţionarul public poate sa comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris conducatorului autorităţii sau instituţiei publice. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare."
Am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva am lucrat la o societata si sefii nu sunt de acord cu demisia mea au zis ca nu imi acepta demisia pana nu semnez statul de plata (ca nu am semnat pana acum). De cand stau acasa am gasit ceva de munca(cu contract) nu stiu ce sa fac daca se duc la ITM sa imi duca contractul pot sa il inregistreze am eu probleme?