avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... intrare in avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

intrare in avocatura

din moment ce s-a declarat neconstitutionala OUG de modificare a legii 51, cum se mai intra in avocatura in acest moment:dupa 10 ani de consilier juridic se poate fara examen?
Aveti..."putintica rabdare":D, ca UNBR tocmai dezbate un nou proiect de modificare a L.51, pentru a nu lasa ...viu prea mult :)) "vidul legislativ" creat prin declararea anterioarei modificari ca neconstitutionala. Daca veti vedea proiectul, precum si motivarea noii propuneri de modificare, veti intelege ca noua modificare nu difera prea mult de prima =D> (asta da incapatanare :D ) si mai ales ca sunt reale sanse ca prin noua modificare sa se schimbe pe ici pe colo, prin partile neesentiale, dar sa nu se modifice nimic din....modificare! =D>
Ultima modificare: Joi, 11 Martie 2010
ContSters36411, utilizator
adrian1979 a scris:
din moment ce s-a declarat neconstitutionala OUG de modificare a legii 51, cum se mai intra in avocatura in acest moment:dupa 10 ani de consilier juridic se poate fara examen?

Cata vreme nu va fi modificata legea 51, eu cred ca nu, pentru ca alineatele 2 si 3 ale art. 16 raman abrogate.
Chiar astazi a existat o intrunire la UNBR, care a avut ca obiect supunerea spre dezbatere şi aprobare in regim de urgenta a proiectului de lege a avocaturii, cu privire la aspectul "vidului legislativ" .
Pentru mai multe informatii puteti accesa linkul de mai jos:
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 11 Martie 2010
ContSters67773, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

adrian1979 a scris:
din moment ce s-a declarat neconstitutionala OUG de modificare a legii 51, cum se mai intra in avocatura in acest moment:dupa 10 ani de consilier juridic se poate fara examen?

Cata vreme nu va fi modificata legea 51, eu cred ca nu, pentru ca alineatele 2 si 3 ale art. 16 raman abrogate.
Eu am o opinie contrara Andreea, opinie exprimata aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Iti respect opinia, dar majoritatea doctrinei (cu care si eu sunt de acord) spune in mare ca declararea neconstitutionalitatii are acelasi efect cu abrogarea. Mi se pare cam absurd altfel, dar nu e locul potrivit aici pentru discutia asta :).

Alte discuții în legătură

Unificare profesii liberale brendissima brendissima Ce mai stiti despre posibila si dorita unificare a profesiilor, adica de intrrarea cons jur in randul avocatilor? (vezi toată discuția)
Poti practica profesia de consilier juridic numai daca ai terminat facultatea de drept? lara_lar20@yahoo.com lara_lar20@yahoo.com :\">se poate practica aceasta profesie doar cu studii juridice terminate? sau este obligatoriu sa urmezi si cursuri/ stagiatura (vezi toată discuția)
Modificarea legii avocaturii L.D. Marza-Cabinet de avocat L.D. Marza-Cabinet de avocat cine stie mai multe detalii despre recenta modificare a legii avocaturii, si in ce masura ne va afecta? (vezi toată discuția)