Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale diminuare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

diminuare capital social

cum poate un asociat unic al unui srl sa diminueze capitalul? concret, motive.....multumesc
Prin Decizia asociatului unic !
dar nu poate sub limita legala de 200 lei
multumesc, dar asta stiam, totusi.....ma refeream la motivele pe care le-ar putea invoca.....
Acoperirea pierderii inregistrate in anii precedenti.
Nu scrie nicaieri ca o decizie a asociatului trebuie motivata
avand in vedere ca legea prevede anumite cazuri in care poate interveni diminuarea capitalului social.........ma gandeam ca aceste cazuri pot fi transformate in motive astfel incat sa nu existe sanse ca decizia asociatului public sa fie obiectul unor opozitii ale creditorilor societatii, sa zicem, si diminuarea cap soc sa nu mai aiba loc...sau cel putin nu asa rpd cum vrea asoc unic.