Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... cati dintre voi au reusit ce si-au propus?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

cati dintre voi au reusit ce si-au propus?

Buna ziua!

ma intreb cati dintre voi au reusit sa intre (pe merit!) la barou, sa-si gaseasca apoi un maestru? de ce intreb? pai mai am aproape 2 ani (sunt in anul 3+4-din 5) si as indrazni sa ma gandesc la aceasta cariera, zic as indraznii pentru ca singurul lucru pe care il am este "mintea", nu am cunostinte, nu am nici bani ca sa dau in stanga si in dreapta si ma intreb daca in aceste conditii a reusit cineva? sunt ambitioasa, invat mult, dar e suficient oare? am citit pe forum multe pareri, unele m-au descurajat deoarece nu indeplinesc "conditiile", insa pe de alta parte am speranta ca perseverenta si corectitudinea vor fi apreciate! oare?

astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
cei care sunt avocati stagiari la societatea la care eu lucrez chiar au intrat pe bune ... nu au scos nici un ban din buzunar si nici nu primesc onorarii rusinoase ca avocati stagiari ... cu o singura conditie ... 3 dintre ei ai inceput sa faca practica, adica sa invete cum anume se misca lucrurile intr-o societate inca din anul 3 venind de cate 2-3 ori pe saptamana pe la sediul societatii rezolvand initial sarcini usoare care ulterior au devenit din ce in ce mai complexe ... daca stai pe bara in anii de studentie nu o sa ai priceperea nici macar sa faci o cerere de eliberare de copii legalizate ... nu vei rezista intr-un mediu concurential unde avocatii stagiari deja stiu cu ce se mananca bucataria unei societati de avocati ...
multumesc mult perntru raspuns!
si eu incer ca gasesc ceva in domeniu...sper sa am noroc (eu deja lucrez ca asistent manager)-dar tin neaparat sa incep activitatea in acest domeniu si vroiam sa stiu care sunt "sansele reale"!

multumesc
Cred ca daca ai sansa vei reusi.
Eu sunt intr-o situatie ca a ta, dar nu am avut sansa de a-mi gasi un maestru si nu practic profesia.
Cred ca perseverenta este o calitate mare pe care o ai.
Multa bafta!
Cred ca daca ai sansa vei reusi.
Eu sunt intr-o situatie ca a ta, dar nu am avut sansa de a-mi gasi un maestru si nu practic profesia.
Cred ca perseverenta este o calitate mare pe care o ai.
Multa bafta!
Cred ca daca ai sansa vei reusi.
Eu sunt intr-o situatie ca a ta, dar nu am avut sansa de a-mi gasi un maestru si nu practic profesia.
Cred ca perseverenta este o calitate mare pe care o ai.
Multa bafta!