Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare-cumparare

Buna ziua,
am vazut vehiculandu-se prin media ca, pentru vanzarea - cumpararea unui imobil, s-ar percepe TVA ( de 5%...?!) si certificat termic.As vrea sa stiu daca , azi, 16.03.2010 aceste 2 lucruri se cer, iar daca nu se cer, exista vreo data certa de la care ar incepe sa se ceara?
Multumesc
Necesitatea certificatul termic a fost amanat pana la anul
Inca nu se stie nimic concret. In ceea ce priveste certificatul termic, era prorogata intrarea in vigoare la 1.01.2011.
Dar, pana atunci... cale lunga :stunned:
intre persoane fizice nu se plateste tva.
in schimb, daca persoana fizica care vinde, cam cu asta se ocupa ( contruieste si vinde locuinte), atunci acea persoana fizica va plati statului tva de 5 % . (s-au trezit sa-i ceara lui negoita, pe ce a vandut din 2006 pana acum)
in privinta certificatului, habar nu au. au zis ca la 1 ian 2011, apoi i-a tras de maneca uniunea si au zis ca la 1.03.2010, dar doar au zis.
Daca tranzactia se realizeaza intre 2 persoane fizice ,astazi 16.03 2010,nu exista obligativitatea plata tva si existenta de certificat energetic
Multumesc ptr clarificari