Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere cu pierdere la 31.12.209
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere cu pierdere la 31.12.209

avand pierdere in exercitiu curent si rezerve costituite din anii precedenti in 1068,pentru anul financiar 2009 am contat inchiderea astfel;
ptr.luna decembrie 117=129 1220 lei pierderea din 121
1068=117 1220 lei si astfel se diminuiaza soldul lui 1068

ptr.luna ianuarie 2010 129=121 1220 lei.
oare am procedat bine?

~ Conținut șters la cerere ~
Contul 129 se foloseste numai in cazul in care societatea a inregistrat profit, de aceea se si numeste Repartizarea profitului.
In cazul dvs nu trebuie sa utilizati acest cont daca la 31.12.2009 ati inregistrat pierdere.
Lasati contul 121 cu sold debitor la 31.12.2009, iar in 2010 dupa aprobarea bilantului faceti inregistrarea
1171 = 121 cu soldul contului 1171
1068 = 1171 cu suma aferenta pierderii ( numai cu conditia ca soldul contului 1068 sa fie > sau = cu pierderea
atentie :
daca repartizarea profitului din anii precedenti in contul 1068 a fost facuta inainte de impozitarea profitului ( rezerve legale de ex), dvs in acest caz schimbati destinatia rezervelor si trebuie sa il impozitati cu cota de profit
scuze, inregistrarea
1171 = 121 cu soldul contului 1171

corect este
1171 = 121 cu soldul contului 121
:)
cameliaj a scris:

atentie :
daca repartizarea profitului din anii precedenti in contul 1068 a fost facuta inainte de impozitarea profitului ( rezerve legale de ex), dvs in acest caz schimbati destinatia rezervelor si trebuie sa il impozitati cu cota de profit

Daca imi permiteti, o micuta corectie:

In contul 1068 ("Alte rezerve") se repartizeaza doar cota-parte din profitul net (dupa impozitare)
Suma repartizata din profitul brut ca "rezerva legala" se inregistreaza in contul 1061 ("Rezerve legale").
Ana Muntianu, Consultant fiscal