Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac un recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac un recurs

am avut un proces pentru rezolutie contract , pe care l-am pierdut din cauza k eu am primit citatie abia la ultimul termen si atunci nu am avut timp decat 10 min sa ma uit in dosar. Eram atat de zapacita incat nici nu am mai stiut sa spun nimic si nici nu am chemat pe nimeni k martor. Acum vreau sa fac recurs si sa imi aduc martori, ce trebuie sa fac pentru ca nici nu am de unde sa platesc un avocat, mai ales k am ramas si fara servici, as vrea sa ma reprezint singura. Ma poet invata cineva cum sa formulez un recurs si ce sa scriu in el???? Va rog din suflet, mai sunt doar 4 zile in care pot face recurs si nu stiu ce sa fac
luati legatura cu un avocat; vedeti daca va incadrati in prevederile cuprinse in art 304 C. Pr. Civila si vedeti ce sanse de reusita aveti.
in ce priveste procedura de citare instanta se sesizeaza daca nu este legal indeplinita. la primul termen puteati cere o amanare in vederea angajarii unui aparator. Probele cu martori trebuiau cerute pe fond dar pt motive temeinice vi le pot aproba si in recurs. Nu exista un model de recurs, acesta depinde de la caz la caz. informativ il dau pe acesta:
Către,
Judecatoria_________________
Secţia comerciala, dosar nr. ______

Subsemnata, _______________ domiciliata în_______________, jud. _____, legitimate cu CI ____________________ formulez şi depun, în termenul legal, prezentul
RECURS CIVIL
în dosarul civil nr.________________pe care vă rog să-l înaintaţi, împreună cu dosarul cauzei tribunalului_____(sau instantei superioare in grad), spre temeinică şi legală soluţionare şi unde solicit, în temeiul art. 304 pct. 7,8 şi 9 din Codul de Procedură Civilă:

-să modificaţi în întregime sentinţa civilă nr. _________ dată în dosarul nr.____________, pentru_________, în sensul _______ acţiunii civile formulată de ________ împotriva pârâtei ________________, având în vedere următoarele:
MOTIVE
prin sentinţa civilă nr. ______ judecatoria_____ a admis sau respins?? acţiunea formulată de_______ obligând ………
Susţin că prima instanţă în mod eronat a admis sau respins acţiunea civilă formulată de _________deoarece ……………………………………...
Depun prezentul recurs în două exemplare.
semnatura
anndy_a a scris:

am avut un proces pentru rezolutie contract , pe care l-am pierdut din cauza k eu am primit citatie abia la ultimul termen si atunci nu am avut timp decat 10 min sa ma uit in dosar. Eram atat de zapacita incat nici nu am mai stiut sa spun nimic si nici nu am chemat pe nimeni k martor. Acum vreau sa fac recurs si sa imi aduc martori, ce trebuie sa fac pentru ca nici nu am de unde sa platesc un avocat, mai ales k am ramas si fara servici, as vrea sa ma reprezint singura. Ma poet invata cineva cum sa formulez un recurs si ce sa scriu in el???? Va rog din suflet, mai sunt doar 4 zile in care pot face recurs si nu stiu ce sa fac
Daca mai este termen de pana la patru zile, termen de recurs, declarati recursul, cu motivatia ca veti depune motivele ulterior!
anndy_a a scris:

nu am avut timp decat 10 min sa ma uit in dosar. ........mai sunt doar 4 zile in care pot face recurs si nu stiu ce sa fac

Am subliniat ce ati spus dvs. ca sa va arat ca aveti totusi o mare parte din vina ca nu s-a facut totul in dosarul asta. Cam lasati pe ultima clipa.
Cum credeti ca o sa faceti dvs. un recurs coerent care sa aiba cat de cat forta daca nici macar n-ati citit dosarul si mai aveti si doar 4 zile?
Nici avocat daca-l angajati nu poate face mare lucru.
Buna Seara
am si eu o intrebare daca se poate...
pot face recurs la un proces finalizat cu condamnare de 2 ani fara sa agravez lucrurile?