Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM 2007-2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM 2007-2010

TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă
Art. 11. [clauze prohibite]
Clauzele contractului individual de muncă nu pot conţine prevederi contrare sau drepturi sub nivelul minim stabilit prin acte normative ori prin contracte colective de muncă.

1. Părţile contractului individual de muncă nu pot deroga de la structura-cadru a acestuia, astfel cum a fost stabilită prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 64/2003 ...

Exista vreo sansa sa se modifice si Ordinul MMSS 64/2003 avand in vedere CCM 2007-2010...altfel...mi se pare ca... nu prea are aplicabilitate :(

Art. 40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1.25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
2. scoala de maistri = 1,3;
3. studii superioare de scurta durata =1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2;
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe societate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.
Sanse exista intotdeauna ca legile romane sa se modifice ;)
Dar eu nu vad incompatibilitatea....
Nu aivoie sa treci mai putine drepturi decat minimul trecut de legiuitor. Sau am inteles eu gresit?!:-/
Rezulta ca, ar trebui sa se aplice si coeficientii minimi de ierarhizare.....respectiv trepte de salarizare???? Art.40 CCM
Cer sfaturi, deoarece in opinia ITM Bucuresti cerintele minime se refera doar la salariul minim de 440 ron????
SFATURI...OPINII...etc
Contractele individuale de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de muncă - art.238 alin.2 C.mun.
Deci, coeficientii de ierarhizare prevazuti de art.40 din CCMN pe anii 2007/2010 se aplica pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel naţional.
Atunci cum se poate rezolva pb de la ITM Bucuresti...unde cerintele minime ( in "viziunea" lor ) se refera la salariul minim de 440 ron ....????
morphen, utilizator
Atunci cum se poate rezolva pb de la ITM Bucuresti...unde cerintele minime ( in "viziunea" lor ) se refera la salariul minim de 440 ron ....PTR TOT(N)I ????