Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARII / IANUARIE 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARII / IANUARIE 2011

Poate ma ajuta cineva in privinta stabilirii salariilor pe luna ianuarie 2011.Se apropie data cand trebuie sa platim salariile pe ianuarie, insa nu stim ce salarii sa luam in calcul.Salariul minim brut pe tara este de 670 lei; acestuia ii mai aplicam coeficientii de ierarhizare conf. CCM pe 2007-2010 sau nu?
Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(4) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1), se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
(5) Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii. Pentru anul 2012, grila de ierarhizare din art.40, alin.(2) va avea ca referinţă următorii coeficienţi minimi de ierarhizare:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,2.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,2;
2. postliceală – 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,5.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 2.

Asta prevede contrctul colectiv de munca 2011 -2014.
Insa nu s-a inregistrat sa fi publicat in MO.
Va multumesc pentru raspuns, insa daca nu se publica in M. Of. pana la data acordarii salariilor nu vom putea aplica prevederile CCM pe 2011-2014.Ce salarii trebuie sa cuprinda CIM pe Ianuarie pentru a putea fi inregistrat in termen de 20 de zile, pentru ca am facut angajari de la inceputul anului.
AM INTELES DE LA CINEVA CA LA UNITATILE UNDE NU SE FACE CCM ADICA UNDE SUNT PANA IN 20 SALARIATI MERGE CU 670 SI FARA INDICII ACEIA!
DAR MAI CERCETATI...
Ar exista o varianta ... se pot modifica numai salariile care sunt sub salariul minim brut pe economie , iar celelalte salarii nu se modifica intrucat exista controverse in legatura cu existenta sau inexistenta CCMN.
Am 30 de angajati cu salarii de 600lei, 720 si 1200lei (aplicati vechii coef de ierarhizare)...pana la urma cum sa fac aplic sau nu coef vechi de ierarhizare la 670?