Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imprumut bani inainte de casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imprumut bani inainte de casatorie

Am imprumutat o suma de bani unei fete cu care eram/locuiam inainte de casatorie. Nu am facut acte. Singura dovada este transferul interbancar din contul meu in contul firmei de leasing pe numele ei pentru achizitionarea unei masini. Intre timp ne-am casatorit, apoi am divortat. Mai pot pretinde suma de bani pe care i-am dat-o inainte de casatorie? Mentionez ca nu am facut partajul bunurilor comune inca.
Daca nu a intervenit termenul prescriptiei, puteti sa-i solicitati banii....daca nu...
Banuiesc ca in cazul in care nu mai puteti obtine returnarea sumei imprumutate doriti sa aveti o cota mai mare la dobandirea masinii....sau cel putin o anumita cota...asta mai degraba ati putea.....daca masina a fost dobandita sau platita in timpul casatoriei....
Inca ceva...cand ati facut transferul bancar: Ce ati scris ca reprezinta plata?....imprumut?
dvs puteti pretinde, dar o astfel de pretentie nu cred ca are justificare, indiferent cum priviti lucrurile... si de cat timp a trecut de atunci
Societatea ii apartinea ei, inainte de casatorie. Masina a cumparat-o tot inainte de casatorie, pe firma, insa ati imprumutat-o dv. Acestea nu vor fi in masa patajabila. Insa , daca revendicati suma imprumutata, cu care ati contribuit astfel la investitiile firmei sale, va trebuie martori si actul de transfer bancar... poate reusiti. Va va ajuta avocatul cu sfaturi concrete.
Ideea este ca trebuie sa sustineti cu probe ca ati participat la marirea patrimoniului societatii care ii apartine, prin acel imprumut, sub aspectul ca urma sa va casatoriti. altfel, imprumuturile nerestituite, se prescriu dupa un timp ....
ContSters122901, utilizator
radusava a scris:

Daca nu a intervenit termenul prescriptiei, puteti sa-i solicitati banii....daca nu...
Banuiesc ca in cazul in care nu mai puteti obtine returnarea sumei imprumutate doriti sa aveti o cota mai mare la dobandirea masinii....sau cel putin o anumita cota...asta mai degraba ati putea.....daca masina a fost dobandita sau platita in timpul casatoriei....
Inca ceva...cand ati facut transferul bancar: Ce ati scris ca reprezinta plata?....imprumut?

Imi cer scuze, dar cred ca nu am fost explicit. I-am dat o suma de bani cu titlu de avans pentru a-si achizitiona un autoturism in leasing. I-am dat cu titlu de imprumut, dar imprumutul nu a fost materializat intr-un inscris. Cum pot proba intentia imprumutului de fapt asta e intrebarea ca sa nu para vreo donatie? In fapt doresc sa se faca distinctia intre ceea ce am oferit ca si imprumut si donatie ca act benevol. imi este teama ca nu va recunoaste imprumutul si va considera totul o donatie. Nu e problema prescrierii (i-am dat banii in 2008), problema este cum o pot determina, daca mai pot face ceva sa recunoasca imprumutul acordat?
gi-jane a scris:

dvs puteti pretinde, dar o astfel de pretentie nu cred ca are justificare, indiferent cum priviti lucrurile... si de cat timp a trecut de atunci

Justificarea consta in faptul ca i-am dat banii mei unei persoane (destul de apropiate pentru ca nu am redactat un inscris constatator) dar cu obligatia acesteia de a-mi restitui banii acordati. Acum problema juridica care se naste este hotarul destuld e firav intre imprumut si donatie.