avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

am 33 ani vechime in munca si acum intru in somaj.Pentru ce perioada mi se acorda somaj si cum se calculeaza acesta?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:05, 24 Martie 2010
Cuantumul indemnizatiei de somaj este o suma acordata lunar si reprezinta 75% din
salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, respectiv 450 lei pentru persoanele cu un
stagiu de cotizare de cel putin 1 an, la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra
mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote
procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2010
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
Potrivit dispoziţiilor art. 16, din Legea nr. 76/2002, pot beneficia de indemnizaţia de şomaj, persoanele care:

a) au devenit şomeri în sensul art. 5, pct. IV, li. c), adică nu au un loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizatepotrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării forţei de muncă.

Indemnizaţia de şomaj, se acordă diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare. având în vedere faptul că stagiul dumneavoastră de cotizare este de 33 de ani, potrivit art. 39, alin. (1), lit. c), din legea anterior menţionată, veţi beneficia de această indemnizaţie pe o perioadă de 12 luni.

Atenţie, nu trebuie să îndepliniţi condiţiile pentru pensionare, pentru că în această situaţie nu veţi beneficia de indemnizaţia de şomaj.

Privitor la cuantumul indemnizaţiei de şomaj, potrivit art. 39, alin.(2), şi (3), această sumă se acordă lunar şi diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare:

a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an.
) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

O zi bună să aveţi!
multumesc pentru lamuriri.
1. Salariul minim pe economie este de 600 lei, deci 75% din el este 450 lei.
2. La aceasta suma se adauga 10% din media salariului pe 12 luni luate in calcul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj trueblack trueblack Ce valoare are somajul in cazul in care ai 13 ani de munca neintrerupti si un salariu actual de 1634 ron net.Multumesc. (vezi toată discuția)
Valoare indemnizatie somaj 2010 shumy shumy Buna ziua! Spuneti-mi si mie va rog frumos care este valoarea indemnizatie de somaj in acest moment in Romania? Am citit undeva ca \"La acest procent se adauga ... (vezi toată discuția)
Somaj edusa edusa daca am lucrat 4ani cu un salariu brut peste1100 ron si m-ai mare cat timp iau indemnizatia de somaj si in ce valoare? (vezi toată discuția)