avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Ce valoare are somajul in cazul in care ai 13 ani de munca neintrerupti si un salariu actual de 1634 ron net.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 11:08, 8 Septembrie 2009
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Deci dvs. veti avea o indemnizatie de somaj de aproximativ 450 + 114 = 564 lei
Cuantumul indemnizaţiei de şomaj este o suma ce se acorda diferentiat în funcţie de stagiul de cotizare, astfel:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare. Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare sunt:
* 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
* 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
* 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
* 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
La aceasta ora valoarea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată este de 600 lei. De asemenea, pt calcul aveti nevoie de media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni.
Valeriu, cred ca suma este mai mare decat cea calculata de tine ;) ... salariul brut ar fi de 2309 lei :)

450 + 162 = 612 lei , ar fi dupa mine indemnizatia de somaj
daca userul ne spune care este media veniturilor brute lunare in cele 12 luni, putem face un calcul excat. Binenteles cu textul legii in fata, poate face si dansul acest lucru.
Venituri brute lunarea insemana total venit brut, inclusiv sporuri sau prime sau alte adaosuri la salariul de baza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj grigoroscuta carmen grigoroscuta carmen am 33 ani vechime in munca si acum intru in somaj.Pentru ce perioada mi se acorda somaj si cum se calculeaza acesta? Va multumesc (vezi toată discuția)
Cu ce suma incepe indemnizatia de somaj adresaramona@yahoo.com adresaramona@yahoo.com cu ce suma incepe o indemnizatie de somaj ,ca sa stiu daca este mai mica decat un venit realizat din activitati autorizate potrivit legii.sa stiu daca mai ... (vezi toată discuția)
Somaj patrunjel patrunjel as dori sa stiu va rog sa-mi spuneti dupa 19 ani de munca si un salariu de 7mil. vechi an cartea de munca cat este indemnizatia de somaj?.Si cate luni am ... (vezi toată discuția)