avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... apelez la dumneavoastra in speranta ca ma veti ajuta...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

apelez la dumneavoastra in speranta ca ma veti ajuta...

Ma numesc xxx si apelez la dumneavoastra in speranta ca ma puteti indruma pt a-mi rezolva problema.Recent am fost implicat intr-o situatie in care mi s-au incalcat anumite drepturi si as vrea sa stiu caror institutii trebuie sa ma adresez pt ca persoanele care au gresit sa suporte consecintele de rigoare.
Calatorind cu trenul pe distanta Cluj Napoca-Bucuresti Nord mi-au fost solicitate biletul de calatorie si legitimatia de transport,fiind inconstient am recurs la un lucru care intra putin sub incidenta penala si pt care sunt dispus sa suport consecintele,am gasit o legitimatie de transport si am folosit-o in scopuri personale.In demersurile ulterioare am fost jignit,agresat verbal si fizic,mi s-au adus injurii,de catre seful de tren si de catre reprezentantii politiei transporturi feroviare,eu de altfel recunoscandu-mi fapta si fiind dispus sa raspund pt ea.Am fost dezinformat si retinut abuziv in mai multe statii,de catre politia transporturi feroviare,in sensul ca mi sa eliberat un act cu care mi sa spus ca pot calatorii pana la destinatie doar aratand acel act sefului de tren pt a-mi putea continua calatoria,bineinteles ca nu a fost asa.
Unde ma pot adresa pt a aduce la cunostinta aceste fapte prin care mi s-au incalcat foarte multe drepturi?
Tinand cont ca nu am antecedente penale care pot fi consecintele,pt fapta savarsita?
Aceasta fapta este trecuta in cazierul militar? Daca da,in temeiul caror articole ma pot reabilita?
Cu stima si respect.
Cel mai recent răspuns: aemeth , utilizator 22:19, 24 Martie 2010
1. Pentru faptele despre care vorbiti va puteti adresa parchetului insa problema nu este cum ii sesizati ci cum dovediti faptele despre care vorbiti.
2. Uzul de fals se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani (2 ani in cazul inscrisului sub semnatura privata). Orice condamnare este trecuta in cazier iar reabilitarea intervine dupa scurgerea unei perioade de timp (pedeapsa + termenul de incercare).
u.b.i.k. - aici nu cred ca este vorba doar de uz de fals, ci si de folosirea identitatii altei persoane. Nu ?
Pai, din ce spuneti ati incalcat legea , este vorba de infractiuni de fals.Daca ati folosit acea legitimatie in scopuri ilegale, veti avea concurs de infractiuni.Daca nu v-ati comportat civilizat cu organele de ordine ,puteti fi acuzat si de ultraj..
Sigur ,aveti circumstante atenunante, v-ati recunoscut vina, sunteti la prima abatere.
Consultati un avocat, poate obtineti doar o amenda, depinde de incadarile juridice ale faptelor.Daca sustineti ca ati fost victima unei agresiuni din partea reprezentantilor autoritatilor, puteti sa va adrasati cu o plangere administrativa sau penala.
In caz de condamnare, hotararile se vor inscrie in cazier.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2010
Silvia Renate Mihai , Avocat
Deoarece userul afirma ca a gasit olegitimatie de transport, si nu ca ar fi folosit una falsa , cred ca fapta intra sub incidenta art.293 Cod penal, respectiv falsul privind identitatea, fapta a carei pedeapsa este inchisoarea de la 3 luni la 3 ani. In situatia in care cei de la poltia feroviara au avut acel comportament, nejustificat, pot raspunde pt. infractiuea de purtare abuziva, daca userul depune plangere si daca reuseste sa dovedeasca veridicitatea afirmatiilor sale.
Pe baza circumstantelor atenuante , respectiv, lipsa antecedentelor penale, recunoasterea faptei , cooperarea cu organele de ancheta, se poate obtine o pedeapsa minima.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2010
ContSters47264, utilizator
Pedeapsa minima din cate mi-a fost spus poate fi o amenda.
Pot demonstra usor atitudinea agresiva a conductorilor de tren si a organelor de politie pt ca aceasta s-a produs in prezenta a 5 amici aflati in compartiment si a unor persoane aflate in compartimentul alaturat.
Ce ma sfatuiti in acest caz pt a-mi rezolva problema si unde ma pot adresa pt a depune plangere.
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Certificate false Iuly99 Iuly99 Salutare. O ruda de a mea din tara a contrafacut mai multe Certificate de Nastere la cererea unor persoane contra unor sume de bani si i lea predat ... (vezi toată discuția)
Furt in tren amy_dyly_2008@yahoo.com amy_dyly_2008@yahoo.com #-o buna ziua am 20 de ani intro seara dintro prostie am furat cu un coleg o statie de emisie receptie dintr-un tren iar prietenul meu a fost prins de politia ... (vezi toată discuția)