Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Certificate false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Certificate false

Salutare. O ruda de a mea din tara a contrafacut mai multe Certificate de Nastere la cererea unor persoane contra unor sume de bani si i lea predat respectivilor ( nestiind la ce folosesc).
In urma cu aproximativ o luna a fost prins de Politia Romana.Ce ar putea sa pateasca legal? el nu avea cazier de nici un fel. L-as fi intrebat eu dar situatia dintre familiile noastre este cam tensionata , dar totusi ma intereseaza ce ar fi putut sa pateasca. cu stima , Iulian.
Este pasibil de pedeapsa cu inchisoarea pt infractiuni de fals.
si ce pedeapsa ar fi putut primii? tinand cont ca e prima data cand are probleme cu legea
In ce fel au fost contrafacute certificatele ? Le-a schimbat datele ? Oricum sunt infractiuni de fals si ele se pedepsesc cu inchisoarea.Daca acele acte au fost folosite la savarsirea altor infractiuni situatia se complica. Nu poate sa sustina ca nu stia, mai ales ca a incasat niste bani.Este necesar si urgent angajarea unui avocat.
Depinde de care infractiune este vorba, cum o incadreaza organele de cercetare, sau cum a savarsit-o, se poate incadra la una din mai multe infractiuni de fals, sau chiar la concurs de infractiuni ( si cu uz de fals, daca nu e fals sub semnatura privata).
Pedeapsa prevazuta de lege pt falsuri in inscrisuri porneste de la 3 luni la 3 ani ( la unele este prevazuta pedeapsa alternativa a amenzii).
Dupa cum spuneti ca s-a intamplat de mai multe ori inseamna ca infractiunea avea caracter continuat, si asta agraveaza pedeapsa.
Dar neavand antecedente poate spera la o pedeapsa mai apropiata de minim, poate chiar cu suspendare.
Totul depinde de incadrarea faptei.
Nu a modificat certificatele . Le-a facut de la 0. Nu a fost in forma continuata , numai ca ia dat mai multe bucati , dar o singura data ,apoi nu s-au mai vazut si nici nu au mai tinut legatura.