Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor de complexitate pentru auditorul intern
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor de complexitate pentru auditorul intern

Cum pot aplica sporul de complexitatea muncii pentru auditorul intern conform legii 330/2009:
- ca o suma compensatorie cu caracter tranzitoriu;
- ca procent.
suma compensatorie cu caracter tranzitoriu :)
...in acelasi cuantum de care a beneficiat in decembrie 2009. Daca nu l-a avut atunci, nu cred ca mai poate beneficia de el (legea 330 nu-l prevede si spune ca abroga orice alte dispozitii contrare referitoare la stabilirea salariilor).
Asa este, legea 330 nu-l prevede, dar ordonatorul de credite poate aproba sporuri pana la 30% din salariul de baza. Legea 672/2002 in baza caruia se acorda sporul de dispozitiv nu apare in lista actelor abrogate. Deci s-ar putea acorda acest spor anul viitor(daca nu se modifica iarasi legea nr.330).