Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ajutor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ajutor

mergeam pe strada cu prietenul meu, cand la un momendat o masina, in care se aflau 3 baieti a claxonat dupa noi si tipau pe fereastra masinii. Eu cu prietenul meu Y ne-am intors si i-am salutat, crezand ca este cineva in masina care ne cunoaste( la auzul claxonului ). Apoi nu am dat importanta.. iar la un moment dat apare in fata noastra acea masina, creaind un motiv cum ca noi ne-am luat de ei (ca am aratat unn semn obsecen, nefiind vorba de asa ceva). Unul din ei.. a coborat din masina si mi-a dat o palma si m-a injurat iar altul tot din aceasi masina a amenintat ca imi va bate si alt prieten care nu era cu mine spunand (sa vezi ce ti-l bat si pe X). Apoi au plecat fericiti.

Am mers la politie deoarece era la 200 de metri unde s-a intamplat fapta iar domnul politist a vazut ca sunt rosu pe obraz de la palma si mi-a zis sa merg urmatoare zi de dimineata.

Eu as vrea sa depun plangere si sa cer daune materiale pentru aceste gesturi gratuite savarsite de acesti indivizi (cel care m-a lovit are 18 ani),iar prietenul meu cel care nu era cu mine ar dori si el sa il dea in judecata sa ceara daune materiale.

As vrea sa va intreb care este procedura cat va dura procesul cat va trebui sa cheltui cu acest prosces si ce dau pot cere eu pentru palme si injuri si ce daune poate cere prietenul meu pentru acea amenintare?

Stima !
Puteti formula plangere penala pentru lovire. Va trebui sa prezentat si un certificat medico-legal. Cat despre daune, este discutabil, deoarece trebuie sa existe un prejudiciu material si/sau moral.
Pana la urma va cunosteati ?Aveati prieteni comuni ?
Puteti depune plangere la politie. Nu va costa nimic doar daca... va angajati un avocat si daca va trebui sa va platiti un certificat medico-legal.
nu am avocat m-as reprezenta singur deoarece este clara fapta...
nu avem prieteni comunii
am martor cel care era cu mine
cat costa certificatul?

si prietenul meu pentru amenintare nu il poate da in judecata?chiar poti sa ameninti oricand pe oricine:O?
Nu plangerea este problema ci faptuitorii.Trebuie sa ai numele, prenumele, datele de identificare , adrese si martori.Plangerea se depune in termen de 60 de zile de la data cand partea vatamata a cunoscut cine este faptuitorul.Ai macar un nr. de masina ca altfel nu vad, desi si masina putea fi imprumutata.Plangerea in cazul de fata vizeaza infractiunea de lovire sau alte violente prev de art.180 al.1 c.p. cand nu ai certificat medico-legal si pe al.2 cand ai certificat care atesta ingrijiri medicale de pana in 20 de zile.in ceea ce privesc daunele materiale ele trebuiesc dovedite, simpla lor solicitare nu presupune si acordarea lor.Aceeasi situatie si in cazul celor morale.Cat despre infractiunea de insulta..... inca avem lacune legislative.
simonette12 a scris:

Nu plangerea este problema ci faptuitorii.Trebuie sa ai numele, prenumele, datele de identificare , adrese si martori.Plangerea se depune in termen de 60 de zile de la data cand partea vatamata a cunoscut cine este faptuitorul.Ai macar un nr. de masina ca altfel nu vad, desi si masina putea fi imprumutata.Plangerea in cazul de fata vizeaza infractiunea de lovire sau alte violente prev de art.180 al.1 c.p. cand nu ai certificat medico-legal si pe al.2 cand ai certificat care atesta ingrijiri medicale de pana in 20 de zile.in ceea ce privesc daunele materiale ele trebuiesc dovedite, simpla lor solicitare nu presupune si acordarea lor.Aceeasi situatie si in cazul celor morale.Cat despre infractiunea de insulta..... inca avem lacune legislative.

am toate datele lor...de la nr de la masina pana la numele lor