avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate -Christian-

Activitate -Christian-

VALIDARE POPRIRE
Buna ziua!
Conform "Art. 790. Validarea popririi", creditorul poate cere in termen de o luna validarea popririi, altfel este decazut din termen?
Intr-un apel, ce exceptie se poate invoca in acest caz?
In cazul meu, Creditorul a cerut validarea popririi la aproape 2 luni de cand nu am mai consemnat suma urmaribila a unui angajat ce si-a dat demisia.
Cine o va mosteni pe matusa mea?

Buna ziua, matusa mea ( sora tatalui - si el decedat) nu mai are nici parinti, nici frati, nu a fost vreodata casatorita si nici nu are copii. Practic este singura pe lume, singura ei ruda in viata fiind eu. In caz de deces, cine o va mosteni pe aceasta?
Buna ziua, intr-o societate comerciala pe actiuni cu 2 actionari, se doreste inlocuirea unui actionar cu un altul.. Care este procedura sau documentele care trebuie intocmite pt Registrul Comertului?
Cod Caen - Gazduire sediu social

Buna ziua, ma puteti ajuta cu Codul Caen unde ar putea fi incadrata activitatea de "gazduire sediu social"?
Buna ziua! Ce actiune trebuie sa introduc in instanta pentru recuperarea unui avans platit in 2016? Mentionez ca avansul a fost platit pentru achizitionarea de motorina, pe care acum nu o mai dorim. Dorim recuperarea banilor. A fost transmisa si o somatie de plata anul acesta pentru a intrerupe prescriptia.
Care este cea mai usoara cale?
Multumesc anticipat!
nimeni?
Răspuns la discuția Cuantum taxa timbru
Nu se poate merge pe ordonanta de plata nu?
Debitorul mai trebuie notificat inainte cu 15 zile?
Răspuns la discuția Cuantum taxa timbru
Restituirea restului de garantie de buna executie, in procent de 30 %, pe care debitorul refuza sa o elibereze.
O actiune avand ca obiect obligatia de a face trebuie timbrata? daca da, unde se incadreaza in oug80/2013? multumesc anticipat!
Buna ziua, care est modalitatea juridica prin care pot recupera restul garantiei de buna executie in procent de 30%? mentionez ca avem procesul verbal la terminarea lucrarilor semnat si procentul de 70% din garantie achitat, insa beneficiarii refuza sa ne returneze si restul garantiei.
Multumesc!