ACCES GRATUIT
Proiect de lege privind infrastructura asociata retelelor de comunicatii electronice
Prezent la reuniunea organizata de Asociatia Nationala a Internet Service Providerilor din Romania (ANISP) pentru a dezbate problemele privind accesul la elementele de infrastructura asociata si identificarea unor solutii, Ministrul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Zsolt Nagy, a anuntat ca MCTI va initia un proiect de lege privind infrastructura asociata retelelor de comunicatii electronice.
Articolul continuă mai jos
La intalnirea care s-a desfasurat miercuri 28 septembrie 2005 la sediul ANISP au participat oficiali ai Ministerului Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, ai Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii, reprezentanti ai ANISP si domnul Varujan Pambuccian, Presedinte al Comisiei Parlamentare pentru Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor din Romania.
Astfel, celor prezenti le-a fost adus la cunostinta faptul ca MCTI si ANRC lucreaza in prezent la un proiect de lege prin care se vor stabili conditiile in care se realizeaza accesul pe proprietati de catre furnizorii de retele de comunicatii electronice si utilizarea partajata (de catre mai multi furnizori) a infrastructurii asociate retelelor de comunicatii electronice. Proiectul, aflat in faza de elaborare, va fi supus consultarii publice in cel mai scurt timp.
Reprezentantii industriei comunicatiilor electronice au primit cu entuziasm aceasta veste, proiectul de lege initiat de MCTI venind sa raspunda unor nevoi specifice ale companiilor din domeniu, in contextul evolutiei pietei si a trecerii la standardele Uniunii Europene.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)