Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Unsolicited E-mail - Definitia spamului?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Unsolicited E-mail - Definitia spamului?

M-ar interesa sa aflu care este situatia mesajelor nesolicitate postate pe bloguri sau forumuri, avand in vedere ca aceste spatii sunt considerate publice.
Pixelut, utilizator

Din cate stiu , legea 365/2002 Art. 6: Comunicările comerciale
(1) Efectuarea de comunicări comerciale prin poşta electronică este interzisă, cu excepţia cazului în care destinatarul şi-a exprimat în prealabil consimţământul expres pentru a primi asemenea comunicări.
Constatarea contravenţiei prevăzute la art. 22 lit. a) şi aplicarea sancţiunii corespunzătoare se fac, la sesizarea oricărei persoane sau din oficiu, de către reprezentanţii împuterniciţi ai Autorităţii de reglementare în comunicaţii şi tehnologia informaţiei

Art. 22: Contravenţii
Constituie contravenţie, dacă nu este săvârşită în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să constituie infracţiune, şi se sancţionează cu amendă de la 1000 lei la 50.000 lei fapta furnizorului de servicii care:
a) efectuează comunicări comerciale încălcând condiţiile stabilite la art. 6 alin. (1) şi alin. (2) lit. a)-d);
In cazul de fata este vorba de reclama unui proiect cultural, deci nici macar nu intra la capitolul comunicare comerciala, iar spatiul este unul public.
Pixelut, utilizator
Nu intra sub incidenta comunicarii comerciale....
vreau sa trimit invitatii la o reuniune profesionala de la biroul in care lucrez prin email.
Se zice sa fim atenti cu hirtia cum o consumam , sa fim green asac a emailul e mai bine.

Deaorece e prima intilnire si nu exista lista de abonamente va fi considerat spam?