ACCES GRATUIT
Proiect de lege adoptat tacit la Senat
Testul pentru reducerea suspendării permisului auto va putea fi dat în orice județ
Șoferii care vor dori să redobândească mai repede permisul de conducere, după ce le-a fost suspendat dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, vor putea susține testul pentru reducerea suspendării în orice județ, nu doar în cel în care a fost emis documentul sau cel în care a fost suspendat, potrivit unui proiect de lege ce a trecut tacit de Senat, adică fără să fie discutat în plen și supus votului, deoarece a fost depășit termenul legal în care se putea face asta.
Articolul continuă mai jos
“Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se poate susţine la oricare serviciu al poliţiei rutiere de pe teritoriul României”, apare, mai exact, în
proiectul de lege ce se îndreaptă acum către votul decisiv al Camerei Deputaților.
În prezent, Codul rutier stabilește că testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține
doar la serviciul poliției rutiere care are în evidență titularul permisului auto sau la serviciul poliției rutiere pe raza căruia a fost constatată contravenția.
Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație dă posiblitatea celor cu permisul auto suspendat, în anumite condiții, de a reduce perioada în care nu au voie să conducă un vehicul pe drumurile publice.
Cererea pentru susținerea testului se depune, după caz,
până în a 30-a zi, respectiv a 45-a zi (în cazul unei majorări), inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce pentru care titularul permisului de conducere solicită reducerea.
De principiu, perioada de suspendare
se reduce la 30 de zile, la cererea titularului:
- dacă viteza maximă admisă pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este depășită cu mai mult de 50 km/h, dar nu mai mult de 70 km/h;
- dacă viteza maximă admisă pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus este depășită cu mai mult de 70 km/h, doar dacă această faptă a fost săvârșită o singură dată în 12 luni.
Apoi,
testul trebuie susținut, în mod obligatoriu, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice sau nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
Pe de altă parte, un șofer
nu poate beneficia de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
- a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
- a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influența alcoolului;
- sancțiunea contravențională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.
Cei cărora li se suspendă permisul și vor să reintre în posesia lui mai devreme, trebuie să îndeplinească simultan două condiții:
- să aibă permis auto de peste un an de zile (adică să nu fie începători);
- să fie declarați admiși la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație.
Inițiatorii proiectului subliniază, în susținerea propunerii, că măsura i-ar scuti pe mulți șoferi de stresul generat de efectuarea unor drumuri prin țară, cu atât mai mult cu cât au permisul auto suspendat, iar testul de verificare a cunoştinţelor este un test standard la nivel naţional, ceea ce face posibilă susținerea lui din orice județ.
Atenție! Proiectul de lege nu se aplică momentan. Pentru a deveni lege, iar prevederile să se aplice, trebuie să fie adoptat de Camera Deputaților, să fie promulgat de preşedintele ţării şi publicat în Monitorul Oficial.
Context articol:
Articol recomandat pentru departamentele
Juridic și Conformitate ,
Resurse Umane (HR),
Vânzări (Sales) ,
Management Risc și Control Intern ,
Logistică și Supply Chain ,
Asigurări și Reclamații
Articolul face referire la următoarele acte normative
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr 195/2002
Citește mai mult despre
permis auto,
permis de conducere,
permis suspendat,
permis masina,
permis auto suspendat,
reducere perioada de suspendare,
permis de conducere suspendat,
soferi
--
Notă privind drepturile de autor
Conținutul acestui articol este protejat de legislația română. Copierea, reproducerea, distribuirea sau utilizarea lui în scop comercial – inclusiv pentru antrenarea, dezvoltarea ori operarea sistemelor de inteligență artificială – este interzisă. Deținerea unui abonament Premium nu conferă dreptul de a copia sau reutiliza conținutul. Încălcarea acestor reguli poate atrage sancțiuni civile sau penale. Întrebări și clarificări:
office@avocatnet.ro
Comentarii articol (2)