Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diminuare sold casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diminuare sold casa

Am un sold in casa de 38000.ce operatiuni pot efectua in asa masura incât sa-mi diminuez soldul pana la limita maxima de 5000!!!!!!dar asta efectuându-se in baza unei legi.
va multumec foarte frumos
Nu mai exista limita (plafon) la soldul casei, dar daca vine un control, si gaseste in registru de casa sold ......... ron, trebuie sa-i ai efectiv.(te pune sa faci monetarul si sa arati banii)
e bine.dar problema e ca nu am de unde sa-i arat.si nici sold de la 455 si 462 nu am.o alta optiune va rog din suflet.e o problema de gradul 0.
Din punct de vedere contabil, nu va impiedica nimic sa treceti soldul de casa (vorbesc de partea care nu mai este efectiv in casa din varii motive) in contul 542. Dar este o solutie temporara, bineinteles. Dumneavoastra intuiesc ca ati efectuat retrageri de numerar din cate inteleg, si nu aveti documente justificative, fapt care a condus la aceasta situatie. Retineti insa fapul ca aceasta este o solutie temporara, iar avansurile de trezorerie trebuie justificate ulterior, cu atat mai mult cu cat la sfarsitul exercitiului financiar acest cont nu prezinta sold. Cu toate acestea, la data bilantului puteti face o inregistrare 461 Debitori diversi = 542 Avansuri de trezorerie, pentru a inchide soldul avansurilor ramase nedecontate la sfarsitul exercitiului financiar.
Ca baza legala, va recomand OMFP 3055/2009 cu modificarile si completarile ulterioare, punctele 176 (1) si (3) precum si regulile privind functionalitatea contului 542 din acelasi ordin.
Din punctul meu de vedere cea mai "curata " si corecta modalitate de diminuare a soldului este sa recunoasteti, asa cum spunea si d.na Cristina, ca ati luat acesti bani si sa va asumati tratamentul legal si contabil al acestor retrageri drept dividend.
Asta inseamna PV adunare generala extraordinara de repartizare a profiturilor reportate la dividende, plata dividendelor concomitent cu plata impozitului pe dividende.
Subscriu pentru opinia d-lui Savu, in varianta in care societatea a inregistrat profit in anii anteriori, iar acest profit nu a fost repartizat. Daca nu aveti posibilitatea de a acorda dividende (caz in care contul 542 nu intra in discutie, pentru ca plata dividendelor se poate face direct din casa, pe baza de dispozitie de plata), atunci o varianta ar fi cea pe care am expus-o mai sus.