Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarile contabile sold 461-dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarile contabile sold 461-dividende

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema...am sold la ct 461 la 31.12...sunt avansuri ridicate de asociat si nedecontate. Poate sa ia dividende in anul 2021 prin 461?....daca da care sunt inregistrarile contabile?

multumesc
george-neagu, moderator
1171 = 457 suma repartizata cf AGA
457 = 446 retinere impozit

457 = 461 - plata dividendelor ( compensand cu banii scosi deja de asociat )
Pentru că legea interzice ridicarea avansurilor pentru dividende ce se vor repartiza ulterior, cred că este mai bine ca banii luați de asociat să fie contabilizați prin contul 542 „Avansuri de trezorerie”.